O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Dwie ofiary śmiertelne pożarów na Sycylii. "To jeden z najtrudniejszych dni dla Włoch"

Zwęglone ciała dwóch osób, ofiar pożaru znaleziono koło Palermo na Sycylii - poinformowała agencja Ansa. Zwłoki znajdowały się w domu, który stanął w płomieniach. W Apulii na południu Włoch z powodu pożarów ewakuowano z hoteli 2 tysiące turystów. Do 86 wzrosła liczba pożarów na Sycylii; jedna trzecia z nich wybuchła w rejonie Palermo - poinformowano w sztabie włoskiej straży pożarnej, koordynującym akcje ratownicze. Krytyczna sytuacja jest także w okolicach Trapani, Katanii i Mesyny.

Strażacy gaszą ogień w Palermo Fot. PAP/EPA/Francesco Militello Mirto
Strażacy gaszą ogień w Palermo Fot. PAP/EPA/Francesco Militello Mirto

Ciała ofiar pożaru zostały znalezione w miejscowości Cinisi niedaleko lotniska w Palermo, w rejonie, gdzie trwają gwałtowne pożary.

Ewakuacja 2 tysięcy turystów

Pożar wybuchł też w prowincji Foggia w Apulii na południu Włoch. W nadmorskiej miejscowości Vieste ewakuowano 2 tysiące turystów z trzech hoteli. Przygotowano dla nich noclegi w miejscowym obiekcie sportowym, gdyby okazało się, że nie będą mogli wrócić do hoteli - wyjaśnił burmistrz Giuseppe Nobiletti.

Wieczorem na wyspę mają przybyć w ramach wsparcia zespoły strażaków ze stołecznego regionu Lacjum i z Toskanii.

Więcej

Nawałnice we Włoszech, Fot. PAP/EPA/Andrea Fasani
Nawałnice we Włoszech, Fot. PAP/EPA/Andrea Fasani

Nawałnice we Włoszech. Są ranni oraz ofiara śmiertelna. 16-latka uczestniczyła w obozie skautów

W Palermo ewakuowano jeden z pawilonów szpitala na przedmieściach, gdzie od wielu godzin trwa pożar, z którym walczą strażacy.

Skrajnie trudna sytuacja panuje w Katanii, również zagrożonej przez liczne pożary. W wielu dzielnicach nie ma prądu i wody. Sparaliżowane jest tamtejsze lotnisko po pożarze z połowy lipca.

Temperatury na Sycylii sięgają nawet 48 stopni Celsjusza, a silny gorący wiatr scirocco uniemożliwia udział śmigłowców w akcji gaszenia pożarów.

Minister do spraw obrony cywilnej Nello Musumeci, odnosząc się do sytuacji na Sycylii, powiedział: "Musimy spróbować ratować to, co jest do uratowania".

"To jest jeden z najtrudniejszych dni dla Włoch z punktu widzenia klimatycznego w ostatnich latach. To naprawdę dramatyczny moment " - stwierdził minister.

Na północy nawałnice i huraganowy wiatr wyrządziły ogromne szkody. Zginęła 16-latka przygnieciona drzewem, kilka osób jest rannych.

Pożary trawią też tereny w okolicach Agrigento, Caltanissetty, Enny, Syrakuz i Ragusy. Krytyczna sytuacja jest także w okolicach Trapani, Katanii i Mesyny.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

kno/

Zobacz także

  • Działania ratowniczo-gaśnicze w kompleksie leśnym w miejscowości Osuchy. Fot. PAP/Wojtek Jargiło
    Działania ratowniczo-gaśnicze w kompleksie leśnym w miejscowości Osuchy. Fot. PAP/Wojtek Jargiło

    Pożar w Puszczy Solskiej. Wiceszef MSWiA: działania ratownicze będą nadal realizowane

  • Pożar lasu w powiecie biłgorajskim. Fot. PAP/Wojtek Jargiło
    Pożar lasu w powiecie biłgorajskim. Fot. PAP/Wojtek Jargiło

    Ekspert: ryzyko pożarowe w lasach jest wysokie w całym kraju

  • 20.04.2020. Akcja gaśnicza pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym. Fot. PAP/Artur Reszko
    20.04.2020. Akcja gaśnicza pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym. Fot. PAP/Artur Reszko

    Największe pożary lasów w historii powojennej Polski

  • Fot. PAP/Lech Muszyński
    Fot. PAP/Lech Muszyński

    Polsko-niemieckie ćwiczenia ratowniczo-gaśnicze „Ogniste Wzgórze 2026” [NASZE WIDEO]

Serwisy ogólnodostępne PAP