O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

"Rzeczpospolita": psy na służbie u marszałka

Kancelaria Sejmu kupiła dwa specjalnie przeszkolone czworonogi, które mają pomóc w kontroli aut i bagaży - informuje czwartkowa "Rzeczpospolita".

Fot.  PAP/Artur Reszko
Fot. PAP/Artur Reszko

Jak czytamy, Centrum Informacyjne Sejmu potwierdziło informacje "Rz", że służbę w straży marszałkowskiej podległej marszałkowi Sejmu Markowi Kuchcińskiemu rozpoczęły dwa czworonogi. CIS nie podaje jednak, jak wabią się psy, gdzie zostały kupione ani jakiej są rasy.

Gazeta wyjaśniła, że zakup psów stał się możliwy po wejściu w życie przepisów nowej ustawy o SM, z których wynika, że - jak pisze "Rz" - funkcjonariusze mogą "z wykorzystaniem psów służbowych" dokonywać kontroli wchodzących osób, pojazdów, bagaży, przesyłek i pomieszczeń.

Zgodnie z informacją podaną w "Rz", za opiekę nad służbowym psem strażnikowi należy się dodatek w wysokości 10 proc. uposażenia, co wynika z rozporządzenia premiera Mateusza Morawieckiego.

Według dziennika w Sejmie psy służą prawdopodobnie po raz pierwszy w historii. "Ich pojawienie się przy Wiejskiej budzi zróżnicowane reakcje posłów. Niektórych to cieszy, inni mają skojarzenia z kontrolami granicznymi z czasów żelaznej kurtyny" - podaje "Rz".(PAP)

agzi/ pad/

Tematy

Zobacz także

  • Sala plenarna Sejmu - zdjęcie ilustracyjne Fot. PAP/Paweł Supernak
    Sala plenarna Sejmu - zdjęcie ilustracyjne Fot. PAP/Paweł Supernak

    Sejm po raz kolejny uchwalił ustawę o rynku kryptoaktywów

  • Prezydent Wołodymyr Zełenski Fot. PAP/Victor Kovalchuk
    Prezydent Wołodymyr Zełenski Fot. PAP/Victor Kovalchuk

    Prezydent Zełenski przybył do Polski. W piątek spotkanie w Pałacu Prezydenckim

  • Włodzimierz Czarzasty Fot. PAP/Piotr Nowak
    Włodzimierz Czarzasty Fot. PAP/Piotr Nowak

    Marszałek o ustawie łańcuchowej: w przypadku nieodrzucenia weta - ta sprawa wróci

  • Sejm (zdjęcie ilustracyjne). Fot. PAP/Paweł Supernak
    Sejm (zdjęcie ilustracyjne). Fot. PAP/Paweł Supernak

    Sejm nie odrzucił weta prezydenta wobec ustawy o kryptoaktywach

Serwisy ogólnodostępne PAP