Przez taniec do serca

2019-01-11, 18:06 aktualizacja: 2019-01-11, 18:11
Fot. PAP/Michał Walczak
Fot. PAP/Michał Walczak
Na parkiecie tanecznym, znacznie łatwiej niż w normalnym życiu, znaleźć swoją drugą połówkę. Trenerka tańca, Monika Grzelak, była świadkiem narodzin niejednej miłosnej relacji, która zaczęła się od wspólnego wirowania w rytm muzyki.

PAP Life: Czy taniec to skuteczne narzędzie do budowania relacji międzyludzkich?

Monika Grzelak: Oczywiście. Na kursie spotykają się osoby, które mają te same zainteresowania - lubią tańczyć i lubią muzykę. Integracji w grupie sprzyja również atmosfera, która panuje na zajęciach. Staramy się, aby było przede wszystkim wesoło i sympatycznie. Taniec oraz sposób, w jaki prowadzimy zajęcia, nieco wymusza interakcję pomiędzy partnerami, co pozwala w łatwy sposób nawiązać nową znajomość. Wspaniale jest patrzeć, jak podczas zajęć tanecznych bariera nieśmiałości wobec pierwszego kontaktu z partnerem znika i osoby, które na początku były nieco skrępowane na koniec zajęć wychodzą uśmiechnięte i radosne.

PAP Life: Które tańce towarzyskie szczególnie sprzyjają flirtowi, budowaniu więzi między kobietami i mężczyznami? Które tańce są teraz najbardziej modne?

M.G.: W każdym tańcu partnerzy mogą ze sobą flirtować - to zależy tylko od nich. Salsa jest bardzo wdzięcznym stylem tańca, który daje możliwości różnorodnego kontaktu z partnerem. Eksponuje męskie cechy partnera i wydobywa kobiecość partnerki. Bachata natomiast jest tańczona powoli i zmysłowo, więc mamy więcej czasu, aby spojrzeć partnerowi w oczy. Różnorodność form tanecznych daje możliwość wyboru techniki tak, aby odpowiadała nam, naszym cechom osobowości - tajemnicze tango, zmysłowa bachata czy radosna salsa. Jeśli czujemy muzykę i dany rytm, możemy uwodzić w każdej technice.

PAP Life: Które tańce są teraz najbardziej modne?

M.G.: Obecnie panuje moda na techniki latynoskie. Organizowane są nie tylko kursy, ale i imprezy, na których można potańczyć i potrenować w praktyce umiejętności zdobyte na zajęciach. Bardzo popularny w moim studiu jest też nasz nowatorski program tańca użytkowego. Jest to technika, dzięki której możemy zatańczyć na każdej imprezie - weselu czy imprezie firmowej.

PAP Life: Czy dostrzega pani w Polakach pewną naturalną łatwość do improwizowanego tańca w parach, którą, moim zdaniem, możemy dostrzegać podczas wesel czy bali sylwestrowych?

M.G.: Polacy generalnie dobrze tańczą i się poruszają. W niczym nie ustępujemy Włochom czy Hiszpanom, którzy są postrzegani, jako bardziej rozrywkowe i roztańczone narody. Widać to na parkietach, ale i w wynikach sportowych. Wygrywamy bardzo wiele turniejów międzynarodowych w kategoriach jazz, hip hop, salsa czy taniec towarzyski.

PAP Life: Czy aby nie jest tak, że starsze pokolenie Polaków jest bardziej obyte w tańcu towarzyskim?

M.G.: Starsze pokolenie rzeczywiście nie ma problemu z tańcem na prywatkach czy weselach. Młodszemu czasami brakuje umiejętności prowadzenia partnerki. Sami świetnie się ruszają, lecz w parze czasami radzą sobie odrobinę gorzej. Młodzi Polacy chodzą na fitness, biegają, trenują na siłowni, więc, nawet, jeśli nigdy nie byli na kursie tańca, to mają dobrą koordynację ruchową i ich ciała są świetnie przygotowane do tańca. Niestety mistrzowskiego tańca w parze to nie wystarcza. Mężczyźni mało trenują prowadzenie partnerki a partnerki odziaływanie i reagowanie na nie. Dlatego, tak ważne są zajęcia taneczne i imprezy, na których tańczymy w parze.

PAP Life: Na czym polega idea organizowanych w pani szkole "Randek z Tańcem"?

M.G.: Zapraszamy i zachęcamy do zapisania się na kurs osoby, które chcą poznać nowych przyjaciół, lub poszukują drugiej połówki. Taniec, to znakomita alternatywa stwarzająca możliwości poznania nowych osób. Program kursu jest odpowiednio dopasowany do poziomu grupy, więc nie ma obaw przed tym, że ktoś sobie nie poradzi. Rotacja partnerów na zajęciach jest częsta i moderowana przez instruktora, dlatego uczestnicy maja możliwość poznania się. Jako szkoła, chcemy zburzyć barierę nieśmiałości, braku wiary w siebie i przedstawiać taniec jako najlepszą formę zabawy, relaksu i spędzania czasu wolnego.

PAP Life: Czy zna pani historie kursantów z pani szkoły, którzy na parkiecie tanecznym znaleźli swoją drugą połówkę?

M.G.: Oczywiście, znam kilka par, które poznały się na kursie tańca. Mam kursantów, którzy spotkali się na lekcjach salsy 15 lat temu i do dziś tworzą szczęśliwy związek. Ja z moim mężem również poznałam się poprzez taniec.

Monika Grzelak - wicemistrzyni świata oraz wielokrotna mistrzyni Polski w Salsie, trener tańca, choreograf, pedagog, mówca motywacyjny. W Gdańsku prowadzi akademię tańca - Dance Avenue w Gdańsku. 

Andrzej Grabarczuk (PAP Life)

ag/ zig/ 

TEMATY: