O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Papież całe lato uczył się angielskiego przygotowując się do wizyty w USA

Papież Franciszek przez całe lato uczył się angielskiego, przygotowując się do wizyty w Stanach Zjednoczonych, którą rozpocznie we wtorek, po wizycie na Kubie - informują watykaniści. Nauczycielem papieża był ksiądz z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej.

epa04921543 Pope Francis arrives to lead the weekly general audience in Saint Peters Square, Vatican City, 09 September 2015. Pope Francis on 08 September introduced sweeping reforms to streamline marriage annulment. Under the new rules, effective from December 8, marriages will be declared void after one ruling from a church tribunal, usually chaired by the local bishop, unless one party insists on an appeal. In the old set-up, a second court always had to review the case.  EPA/ALESSANDRO DI MEO 
Dostawca: PAP/EPA. PAP/EPA © 2015 / ALESSANDRO DI MEO
PAP/EPA © 2015 / ALESSANDRO DI MEO / epa04921543 Pope Francis arrives to lead the weekly general audience in Saint Peters Square, Vatican City, 09 September 2015. Pope Francis on 08 September introduced sweeping reforms to streamline marriage annulment. Under the new rules, effective from December 8, marriages will be declared void after one ruling from a church tribunal, usually chaired by the local bishop, unless one party insists on an appeal. In the old set-up, a second court always had to review the case. EPA/ALESSANDRO DI MEO Dostawca: PAP/EPA. PAP/EPA © 2015 / ALESSANDRO DI MEO

Ansa podała, że ksiądz Mark Miles, tłumacz z angielskiej sekcji watykańskiego Sekretariatu Stanu, jest bardzo zadowolony z postępów swego ucznia. Wcześniej Franciszek przyznawał, że ma kłopoty z angielskim i bardzo rzadko mówił w tym języku.

O lekcjach, które brał papież, opowiedział także zastępca sekretarza stanu arcybiskup Angelo Becciu w wywiadzie dla telewizji włoskich biskupów.

„Papież jest dobrym uczniem, stara się wszystko dobrze zrobić” - podkreślił. Według jego słów Franciszek podczas lekcji angielskiego był "wytrwały i sumienny”.

Przez całe lato papież nie tylko uczył się języka, ale także długo pracował nad ponad 20 przemówieniami, które wygłosi na Kubie i w USA - dodał abp Becciu.

Watykan zapowiedział wcześniej, że spośród 18 wystąpień i homilii, zaplanowanych na amerykański etap podróży, 14 - w tym to na forum ONZ 25 września - Franciszek wygłosi w swym ojczystym języku, czyli po hiszpańsku. Po angielsku przemawiać będzie między innymi podczas wizyty w Kongresie USA 24 września.

Arcybiskup Becciu wyjaśnił: „Myślę, że papież dobrze poradzi sobie z angielskim, bo już dał przykład, że gdy musiał mówić i czytać, zrobił to dobrze”.

10-dniowa papieska podróż na Kubę i do USA rozpoczyna się w sobotę. (PAP)

sw/ mc/

Serwisy ogólnodostępne PAP