Kanadyjski bard Leonard Cohen kończy 81 lat

2015-09-21 12:55 aktualizacja: 2018-10-05, 12:40
epa03775595 US singer Leonard Cohen performs during a concert at the Stravinski Auditorium on the opening night of the 47th annual Montreux Jazz Festival, in Montreux, Switzerland, 04 July 2013. The music festival runs from 05 to 20 July.  EPA/SANDRO CAMPARDO 
Dostawca: PAP/EPA. PAP/EPA © 2015 / SANDRO CAMPARDO
epa03775595 US singer Leonard Cohen performs during a concert at the Stravinski Auditorium on the opening night of the 47th annual Montreux Jazz Festival, in Montreux, Switzerland, 04 July 2013. The music festival runs from 05 to 20 July. EPA/SANDRO CAMPARDO Dostawca: PAP/EPA. PAP/EPA © 2015 / SANDRO CAMPARDO
Czy to z powodu stanu wojennego, czy świetnych tłumaczeń jego songów przez Macieja Zembatego, Leonard Cohen był niezwykle popularny w Polsce w latach 80. W poniedziałek ten nieco zapomniany artysta skończył 81 lat.

"Tajemny akord kiedyś brzmiał, Pan cieszył się, gdy Dawid grał, ale muzyki nikt tak dziś nie czuje" - śpiewał Maciej Zembaty. Jemu zawdzięczamy polskie słowa do "Alleluja" i innych ballad Leonarda Cohena.

Leonard Cohen to urodzony w Montrealu kanadyjski poeta, pisarz i piosenkarz tworzący w stylu piosenki autorskiej w gatunku folk rock. Gdy w grudniu 1967 roku do sklepów trafił album "Songs of Leonard Cohen", jej 33-letni autor na scenie muzycznej był postacią anonimową.

Rozpoznawalny był natomiast w świecie literackim. Jego powieści "Ulubiona gra" i "Piękni przegrani" ukazały się w Kanadzie na początku lat 60. i zdradzały fascynację Cohena problemami tożsamości, polityki, religii i seksu.

Album "Songs of Leonard Cohen" okazał się pierwszą z płyt jednego z najbardziej wpływowych artystów muzyki popularnej. Chociaż on sam miał na ten temat nieco inne zdanie. "Chciałbym, żeby moje piosenki przetrwały tyle czasu, ile przeciętne volvo. Czyli około 30 lat" - wyznał skromnie w jednym z wywiadów.

Sławę przyniósł mu utwór "Suzanne", który wykonywała piosenkarka Judy Collins w 1965 roku. Z dnia na dzień, Cohen został okrzyknięty objawieniem, "rockowym poetą". Na scenie zadebiutował 30 kwietnia 1967 roku, występując w nowojorskim Town Hall.

Wokalista wyśpiewywał monotonnym, głębokim głosem słowa przepełnione biblijnymi odnośnikami przy akompaniamencie gitary i niewielkiego zespołu. Zachwyt Cohenem wyrażały lewicujące środowiska studentów, którzy obrali sobie folk za muzykę protestu. Sam muzyk, poza pochwałami, wysłuchiwać musiał także głosów krytyki, zarzucające mu pretensjonalność i grafomaństwo.

W Polsce Cohen cieszył się niezwykłą popularnością dzięki tłumaczeniom Macieja Zembatego. Ponoć w naszym kraju był bardziej popularny niż w Kanadzie....

Podczas trasy koncertowej po Polsce w 1985 roku, Cohen występował przy pełnych salach w Poznaniu, Wrocławiu i Warszawie. Spotkał się także z Lechem Wałęsą.

"Pochodzę z kraju, w którym nie panują takie napięcia, jak w Polsce. Szanuję waszą walkę. Może to was zaskoczy, ale szanuję obie strony tego konfliktu" - mówił podczas koncertu w warszawskiej Sali Kongresowej w 1985 roku.

W 1994 roku muzyk trafił do Centrum Zen na Mount Baldy nieopodal Los Angeles, w którym przebywał przez pięć lat medytując i prowadząc życie zakonnika. W 2001 roku, po dziewięciu latach przerwy, Cohen wydał płytę "Ten New Songs" i wrócił do koncertowania.

W październiku 2010 roku Cohen dał dwa koncerty w Polsce: w Katowicach i w Warszawie. Obydwa koncerty trwały blisko cztery godziny, obydwa zakończyły się długotrwałymi owacjami na stojąco. Publiczność wysłuchała wówczas jego najsłynniejszych pieśni, m.in. "Hallelujah", "Suzanne", "Famous Blue Raincoat", "I'm Your Man", "Chelsea Hotel" czy "Bird on a Wire".

"Gdybym wiedział skąd się biorą dobre piosenki, czerpałbym stamtąd częściej" - żartował Cohen w wywiadach. (PAP Life)

zig/ kb/