Niemcy: akcja policyjna w Berlinie w poszukiwaniu islamistów

2015-09-22 12:15 aktualizacja: 2018-10-05, 12:40
epa04943180 Members of a German special police force leave a building on the compund of the Islamic Community Ibrahim Al Khalil-Mosque, in Berlin, Germany, 22 September 2015. German police on 22 September morning raided a Mosque Association and several apartments linked to the Ibrahim Al Khalil Mosque for alleged supporters of Islamist militants in Syria.  EPA/PAUL ZINKEN 
Dostawca: PAP/EPA. PAP/EPA © 2015 / PAUL ZINKEN
epa04943180 Members of a German special police force leave a building on the compund of the Islamic Community Ibrahim Al Khalil-Mosque, in Berlin, Germany, 22 September 2015. German police on 22 September morning raided a Mosque Association and several apartments linked to the Ibrahim Al Khalil Mosque for alleged supporters of Islamist militants in Syria. EPA/PAUL ZINKEN Dostawca: PAP/EPA. PAP/EPA © 2015 / PAUL ZINKEN
Niemiecka policja dokonała we wtorek rano obław i przeszukań ośmiu miejsc w Berlinie wykorzystywanych przez podejrzanych islamistów do wspierania walki w wojnie domowej w Syrii.

Nie wiadomo, czy doszło do jakichś zatrzymań podczas akcji, która objęła m.in. stowarzyszenie przy meczecie w dzielnicy Tempelhof-Schoeneberg na zachodzie Berlina. Policja nie podała, gdzie indziej jeszcze dokonano przeszukań, które rozpoczęły się o godzinie 6.30 rano.

Jak poinformowano w komunikacie, prowadzone jest dochodzenie w sprawie 51-letniego Marokańczyka podejrzanego o zachęcanie innych do przyłączenia się do islamistycznych grup zbrojnych walczących w Syrii z siłami lojalnymi wobec prezydenta Baszara el-Asada. Według AFP mężczyzna próbował rekrutować do walki w szeregach Państwa Islamskiego.

Śledztwo toczy się również w sprawie 19-letniego mężczyzny z Macedonii, który najprawdopodobniej obecnie walczy w Syrii.

"Nie ma powodów, by sądzić, że podejrzani przygotowywali ataki w Niemczech" - zastrzegła w komunikacie stołeczna policja. (PAP)

cyk/ kar/