300 autobusów elektrycznych dla GZM w ramach walki ze smogiem

2019-02-22, 19:22 aktualizacja: 2019-02-22, 19:25
Zakup nowego taboru autobusów miejskich zasilanych elektrycznie i rozwój kolei – oto niektóre działania władz Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej (woj. śląskie) w ramach walki ze smogiem wymienione przez jej przewodniczącego Kazimierza Karolczaka.

„W naszym regionie jest bardzo duży problem z depopulacją spowodowaną właśnie niską jakością powietrza. Stąd intensywne działania służące rozwijaniu sprawnej, ekologicznej komunikacji miejskiej. Transport niskoemisyjny, zeroemisyjny to jest jedno z narzędzi, które może nam pomóc w walce ze smogiem” – oświadczył Karolczak podczas debaty PAP poświęconej ograniczaniu smogu transportowego w miastach.

Wyjaśnił on, że Metropolia zdecydowała o zakupie m.in. 300 autobusów elektrycznych i przyjęła koncepcję budowy kolei metropolitalnej, czyli najbardziej efektywnego i ekologicznego środka transportu. 

Podczas debaty w siedzibie PAP przedstawiciele rządu, eksperci, a także reprezentanci organizacji ekologicznych podkreślali, że należy wyróżnić różne rodzaje smogu. W miastach największym zagrożeniem jest smog transportowy, powstający w efekcie spalania paliwa w silnikach, a także tarcia klocków i tarcz hamulcowych przez pojazdy. 

ktt/ lm/

Więcej o debacie