O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Premier Morawiecki laureatem Nagrody Człowiek Roku "Gazety Polskiej"

Premier Mateusz Morawiecki został w poniedziałek laureatem Nagrody Człowiek Roku "Gazety Polskiej", europoseł PiS Ryszard Legutko - laureatem Nagrody im. św. Grzegorza I Wielkiego, a wiceprezesowi IPN prof. Krzysztofowi Szwagrzykowi przyznano tytuł Człowiek Roku Klubów "Gazety Polskiej".

Fot. PAP/Rafał Guz
Fot. PAP/Rafał Guz

Morawiecki, który odebrał tytuł przy akompaniamencie odegranego przez orkiestrę utworu z filmu "Rocky", podkreślił, że bohater tego filmu trochę tak, jak jego rząd, próbował "walczyć z najlepszymi, zwyciężać, mierzyć się w wyższych kategoriach wagowych". "Nie chcemy być gdzieś tam w kącie, nie chcemy mieć programu minimalistycznego, nie chcemy tylko służyć za worek treningowy, tylko chcemy walczyć o lepszą, szczęśliwszą, wielką Polskę" - mówił premier.

Zwracając się do przedstawicieli Klubów "Gazety Polskiej", szef rządu ocenił, że są oni "na pierwszej linii frontu" i bronią tej linii w trudnych czasach. "Wytyczacie też drogę ku naszym aspiracjom, ambicjom, bo jesteśmy ambitni w naszych zamiarach wobec Polski i chcemy, właśnie tak jak ten Rocky (...) Ile tam było tych części, chyba z pięć czy sześć? To tylu kadencji też chyba możemy sobie życzyć" - powiedział Morawiecki.

"Jestem przekonany, że ta druga kadencja - teraz przed nami - jest fundamentalnie ważna, wymagająca od nas wszystkich ogromnego dodatkowego wysiłku, po to, żeby ta naprawa Rzeczpospolitej (...) mogła być w jakimś sensie dokończona, utrwalona, i wtedy, żebyśmy nabrali tej - już zostanę przy tej poetyce bokserskiej - masy, walczyli w tej wyższej wadze i osiągali sukcesy, jakie tutaj, na tej sali wszyscy mamy w naszych sercach, w naszych umysłach, nasze najszczersze pragnienia" - dodał szef rządu.

Premier zaznaczył także, że odbiera tytuł Człowieka Roku "w zastępstwie całego rządu PiS".

Podczas gali w Filharmonii Narodowej w Warszawie wręczona została również: Nagroda Klubów "Gazety Polskiej", którą otrzymał wiceszef IPN Krzysztof Szwagrzyk oraz Nagroda im. Grzegorza I Wielkiego przyznawana przez miesięcznik "Nowe Państwo". Jej laureatami został europoseł PiS Ryszard Legutko oraz nieobecny na Gali reżyser Patryk Vega.

Szwagrzyk mówił w swoim przemówieniu o pracach prowadzonych przez IPN, których celem jest odnalezienie m.in. grobów Żołnierzy Wyklętych. "Wierzę głęboko w to, że w procesie przywracania pamięci będziemy mogli realizować nasz polski obowiązek, odnajdywać doły śmierci, groby Polaków zamordowanych przez Niemców, komunistów, Ukraińców czy Sowietów" - oświadczył.

Z kolei Legutko, podkreślał "fenomen", jakim - jego zdaniem - są kluby "Gazety Polskiej". "Polska w tej chwili jest jednym z niewielu krajów na świecie, które są zdolne ocalić wolność. Jestem przekonany, że rozgrywa się wielka bitwa cywilizacyjna, a my, Polacy, jesteśmy na pierwszej linii frontu" - ocenił.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział na początku gali, że kluby "Gazety Polskiej" są na pierwszej linii "niełatwej walki". "Dziś trzeba rozpocząć zabiegi o te jeszcze kolejne zwycięstwa. O te zwycięstwo, które będzie rozstrzygało o dalszych losach Polski, o tym, czy dobra zmiana umocni się i trwale zmieni oblicze naszego kraju, trwale zmieni naszą ojczyznę w niepodległy, demokratyczny, sprawiedliwy kraj, prawdziwą Rzeczypospolitą wszystkich Polaków" - mówił Kaczyński.

Nagrodę Człowieka Roku "Gazeta Polska" przyznaje od 1995 r. Morawiecki jej laureatem został też w 2016 roku. W przeszłości dwukrotnie otrzymał ją również prezes PiS Jarosław Kaczyński (w 2004 i 2015 roku).(PAP)

autor: Maciej Zubel

zub/ mrr/
 

Zobacz także

  • Premierka Japonii Sanae Takaichi. Fot. PAP/EPA/JEON HEON-KYUN
    Premierka Japonii Sanae Takaichi. Fot. PAP/EPA/JEON HEON-KYUN

    Premier Japonii o relacjach z Chinami. Padła kwestia Tajwanu [WIDEO]

  • Brytyjski premier Keir Starmer. Fot. PAP/EPA/ANDY RAIN
    Brytyjski premier Keir Starmer. Fot. PAP/EPA/ANDY RAIN

    Materiał o Trumpie. Starmer: BBC musi uporządkować swoje sprawy

  • Małgorzata i Donald Tuskowie Fot. PAP/Adam Warżawa
    Małgorzata i Donald Tuskowie Fot. PAP/Adam Warżawa

    Premier: okazuje się, że PiS podsłuchiwał moją żonę i córkę

  • Sanae Takaichi Fot. PAP/EPA/FRANCK ROBICHON
    Sanae Takaichi Fot. PAP/EPA/FRANCK ROBICHON

    Sanae Takaichi wybrana na premiera Japonii. Po raz pierwszy jest nim kobieta

Serwisy ogólnodostępne PAP