Nowy album gwiazdy fado Marizy trafi na rynek 9 października

2015-10-03 17:05 aktualizacja: 2018-10-05, 15:17
epa02247581 Portuguese singer Mariza performs during a concert in Madrid, central Spain, on the ocassion of Veranos de la Villa Summer Festival, on 13 July 2010.  EPA/Chema Moya
Dostawca: PAP/EPA. PAP/EPA © 2015 / Chema Moya
epa02247581 Portuguese singer Mariza performs during a concert in Madrid, central Spain, on the ocassion of Veranos de la Villa Summer Festival, on 13 July 2010. EPA/Chema Moya Dostawca: PAP/EPA. PAP/EPA © 2015 / Chema Moya
Mariza, jedna z najsłynniejszych portugalskich artystek, wydaje nową płytę. Album słynnej śpiewaczki fado, zatytułowany “Mundo”, ukaże się na rynku już 9 października.

Nowy krążek to szósta płyta 42-letniej wokalistki i album ukazujący się po pięcioletniej przerwie. Jak zauważają krytycy, jest on odmienny od pozostałych, gdyż jest najmniej... portugalski.

“'Mundo' to album, na którym Mariza dużo śpiewa w obcych językach: po kastylijsku, kreolsku i angielsku. Producentem płyty był Hiszpan Javier Limon, a została ona nagrana w Madrycie” - ujawnił portugalski dziennikarz muzyczny Pedro Almeida.

Na sesjach zdjęciowych przed wylansowaniem krążka portugalska artystka miała też nowy wizerunek: nieco dłuższe blond włosy oraz “kwiatowy” tatuaż na ramieniu.

Współudział w przygotowaniu nowego dysku Marizy mieli m.in. muzycy z Portugalii, Hiszpanii i Wysp Zielonego Przylądka, wśród których znaleźli się Tiago Machado, Miguel Gameiro, Pedro Silva Martins oraz Rui Veloso.

Światowe tournee gwiazdy rozpocznie się 10 października

Promocji nowej płyty, na której znalazło się czternaście utworów, towarzyszyć będzie światowe tournee, podczas którego Mariza odwiedzi m.in. Szwecję, Niemcy, Szwajcarię, Stany Zjednoczone oraz Kanadę. Pierwszy występ zaplanowano w Lizbonie 10 października.

Urodzona w 1973 roku w Mozambiku Marisa dos Reis Nunes od lat występuje pod pseudonimem artystycznym Mariza. Od ponad dekady uznawana jest za czołową wokalistkę fado na świecie. Po ponad dwuletniej przerwie spowodowanej urlopem macierzyńskim artystka wróciła na scenę w 2013 roku.

O Marizie zrobiło się głośno, kiedy w 2003 roku otrzymała nagrodę BBC dla najlepszego europejskiego wokalisty. Rok później podczas Igrzysk Olimpijskich w Atenach piosenkarka zaśpiewała ze Stingiem nieoficjalny hymn imprezy “A Thousand Years”. W 2007 r. otrzymała ona nominację do Latin Grammy w kategorii Best Folk Album. Mariza cieszy się dużą popularnością w Polsce, gdzie koncertowała już kilkunastokrotnie.

Fado charakteryzuje się melancholijnymi tekstami, mówiącymi głównie o przeznaczeniu, nieszczęśliwej miłości i towarzyszącym jej smutku. Utwory są śpiewane przy akompaniamencie dwóch gitar. Najbardziej znana dziś odmiana fado ukształtowała się w XIX w. w Lizbonie. (PAP Life)

zat/ zig/