Zespół pływalni z basenem olimpijskim otwarto w Lublinie

2015-10-15 17:40 aktualizacja: 2018-10-05, 15:31
Aqua Lublin, czyli zespół pływalni - z 50-metrowym basenem, parkiem wodnym i saunarium - otwarto w czwartek w Lublinie. Budowa kompleksu, z którego będzie mogło korzystać ok. 4 tys. osób dziennie, kosztowała ponad 100 mln zł.

"Ten basen jest jednym z najnowocześniejszych w Europie, w związku z tym powinien przyciągać środowisko pływaków. Obiekt jest nie tylko dla sportowców, ale dla wszystkich mieszkańców miasta" – powiedział prezydent Lublina Krzysztof Żuk podczas uroczystości otwarcia Aqua Lublin.

Centralnym punktem nowego kompleksu jest hala mieszcząca basen sportowy o wymiarach 25 x 51,3 m (tzw. olimpijski), którego maksymalna głębokość to 3,9 m. Wokół niego znajdują się trybuny na 2 tys. widzów. Basen jest wyposażony w tzw. ruchome dno umożliwiające zmienianie jego głębokości, co ma przyczynić się do lepszego wykorzystania obiektu.

Pływalnia służyć będzie do rozgrywania zawodów pływackich na krótkich i długich dystansach, rozgrywek piłki wodnej oraz do treningów sportowych. W hali będą też pomieszczenia dla ratowników, sędziów, trenerów i lekarza. Pierwsze zawody pływackie – Zimowe Mistrzostwa Polski Seniorów – mają się tu odbyć z grudniu.

Basen olimpijski dzięki specjalnym przegrodom będzie można podzielić nawet na cztery mniejsze i wykorzystywać do nauki pływania, gdy nie będzie służył sportowcom.

W kompleksie są też wielofunkcyjne baseny rekreacyjne dla dorosłych i dla dzieci. Są tam różne atrakcje - m.in. wodospad, hydrommasaże, sztuczna rzeka, zjeżdżalnie.

W Aqua Lublin funkcjonuje też zespół saun, z grotą lodową i studnią lodową. Są także pomieszczenia przeznaczone do zabiegów odnowy biologicznej i rehabilitacji – m.in. do światłoterapii, krioterapii, masażu i zajęć fitness.

Łączny koszt budowy i wyposażenia kompleksu to ok. 105 mln zł. Ponad 36 mln zł dofinansowania - na budowę części sportowej kompleksu - przekazało ministerstwo sportu w ramach programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu. Resztę pokrywa miasto Lublin, m.in. z emisji obligacji przychodowych o wartości 40 mln zł.

Według założeń kompleks wodny ma się utrzymać z dochodów, które będzie przynosił, m.in. ze sprzedaży biletów, wynajmu pomieszczeń, świadczenia usług. Władze samorządowe liczą na to, że chętnie trenować zechcą tu sportowcy.

Z nowego zespołu basenów będzie mogło korzystać ok. 4 tys. osób dziennie. Obiekt jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych.

Zespół pływalni powstał przy już istniejącym basenie (o wymiarach 13 m x 25 m), przy Alejach Zygmuntowskich w Lublinie.

Nazwa nowego kompleksu - Aqua Lublin - została wyłoniona w konkursie, który zorganizował Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Na konkurs, w którym uczestniczyli mieszkańcy Lublina, wpłynęło około 400 propozycji nazw nowego obiektu. (PAP)

ren/ kop/ pz/

TEMATY: