Dziewięć prac Józefa Mehoffera trafiło do Muzeum Narodowego w Krakowie

2019-03-20, 08:30 aktualizacja: 2019-03-20, 08:53
Obraz "Czerwona parasolka". Fot. PAP/Reproduckaj
Obraz "Czerwona parasolka". Fot. PAP/Reproduckaj
O dziewięć prac Józefa Mehoffera wzbogaciła się kolekcja Muzeum Narodowego w Krakowie. Dzieła przekazał w darze chrześniak artysty Wiesław Zadęcki. Z okazji 150. rocznicy urodzin malarza Poczta Polska wydała okolicznościową kartę ze znaczkiem.

Na kartce zaprojektowanej przez Agatę Tobolczyk umieszczona została jedna z najsłynniejszych prac Józefa Mehoffera – "Czerwona parasolka", a na znaczku jego autoportret z 1898 r.

Chrześniak artysty Wiesław Zadęcki przekazał w darze Muzeum Narodowemu dziewięć prac Mehoffera wykonanych w różnych technikach z kolekcji swoich rodziców: trzy portrety mamy Haliny, portret taty Stanisława Zadęckiego, studium postaci duchownego oraz studium kobiety do witraży w katedrze we Fryburgu. Jest też studium postaci chłopca do niezrealizowanego fryzu na gmach Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, litografia przedstawiająca Jadwigę Mehofferową oraz studium do autoportretu artysty z 1937 r.

"Szczególnie cenne jest studium do jednego z witraży w nawie katedry fryburskiej +Biskupi i diakoni+. To piękne dopełnienie naszej kolekcji" – mówiła PAP kustosz Beata Studziżba-Kubalska z Domu Józefa Mehoffera. "Studium chłopca do niezrealizowanego fryzu na gmach Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych jest niepozorne i skromne, ale wszystkie te przekazane nam rysunki są bardzo ważne, bo pokazują warsztat artysty" – dodała.

Wiesław Zadęcki mówił, że nie wie, jak jego ojciec historyk sztuki zawarł znajomość z Józefem Mehofferem, ale były to stosunki serdeczne i on jako dziecko podczas II wojny światowej często bywał w domu artysty przy ul. Krupniczej. (PAP)

autor: Małgorzata Wosion-Czoba