Grzegorz Adamarek i Jan Cup zwycięzcami V Mistrzostw Polski w Potrawach i Kawiorze z Jesiotra!

2019-03-22, 08:35 aktualizacja: 2019-04-08, 12:03
Fot. Materiał prasowy
Fot. Materiał prasowy
Hotel Atut**** w Licheniu Starym na jeden dzień stał się kulinarną stolicą Polski. Już po raz piąty był areną zmagań czołowych przedstawicieli restauracji i hoteli z całego kraju, którzy w dwuosobowych zespołach rywalizowali o zwycięstwo w wyjątkowych mistrzostwach w potrawach i kawiorze z jesiotra. Członków jury najbardziej zachwyciły dania przygotowane przez Grzegorza Adamarka i Jana Cupa z Hotelu Blue Diamond Active SPA – Nowa Wieś. Zwycięstwo w zawodach pozwoliło im cieszyć się z nominacji do Kulinarnego Pucharu Polski. Ponadto, otrzymali wyróżnienie przyznawane przez jury VIP.

Organizatorzy mistrzostw Polski w potrawach i kawiorze z jesiotra pobili ubiegłoroczny rekord frekwencji. Na starcie stanęło 12 duetów z całego kraju, którzy poprzez przygotowanie wykwintnych potraw z kawiorem i jesiotrem w rolach głównych, starali się zdobyć uznanie w oczach wymagających jurorów z Ewą Wachowicz i Kurtem Schellerem na czele. 

Po raz pierwszy miałem okazję brać udział w tym niezwykłym wydarzeniu. Jesiotr jest jedną z moich ulubionych ryb, dlatego byłem ciekaw, w jaki sposób podejdą do niego uczestnicy konkursu. Należy mieć świadomość, że ryba stanowi wyzwanie nawet dla najlepszych kucharzy, dlatego już na starcie wszystkie drużyny miały wysoko zawieszoną poprzeczkę – powiedział Kurt Scheller, wybitny szef kuchni i członek jury VIP. – Kluczem do sukcesu w tym konkursie jest przede wszystkim wyobraźnia oraz umiejętności kulinarne. Wszystkie drużyny zaprezentowały najwyższy krajowy poziom, a wyłonienie zwycięzcy było dla członków jury nie lada wyzwaniem – dodała Ewa Wachowicz, przewodnicząca jury VIP.

Każda ekipa miała za zadanie przygotować potrawę w formie dania głównego oraz przystawki dla siedmiu osób. Obowiązkowym składnikiem dania głównego był świeży jesiotr, a przystawki – jesiotr wędzony oraz kawior z jesiotra. Członków jury najbardziej uwiodły umiejętności Grzegorza Adamarka i Jana Cupa z Hotelu Blue Diamond Active SPA – Nowa Wieś. Bezkonkurencyjna drużyna zaserwowała jesiotr sous-vide z musem z dzikiego ptactwa, rukwią wodną, foie gra, ziemniak konfitowany w fondzie rybnym, pietruszka pieczona w soli morskiej, mus z marchwi, sos na bulionie z jesiotra, oliwa koperkowa w ramach oraz Panna Cottę z wędzonym jesiotrem, kawiorem z jesiotra, mascarpone z limonką, lodem grejpfrutowo chrzanowym i galaretką ze szczypiorku. Drugie miejsce w zawodach zajęli reprezentanci Restauracji Cucina – Poznań, a na najniższym stopniu podium znalazła się Restauracja Amarylis – Kraków. Nagrodzone drużyny otrzymały nie tylko nagrody pieniężne, ale również statuetkę jesiotra. 

Hotel Atut**** jest położony nieopodal malowniczego Jeziora Licheńskiego w Licheniu Starym (woj. wielkopolskie) w bezpośrednim sąsiedztwie największej bazyliki w Polsce. Do dyspozycji gości jest łącznie 125 komfortowych pokoi w tym dwa apartamenty. Hotel Atut to największe centrum konferencyjne w Wielkopolsce, które już po raz piąty będzie gospodarzem i współorganizatorem mistrzostw Polski w potrawach i kawiorze z jesiotra. Jesiotr jest lokalnym specjałem Hotelu Atut oraz symbolem wspaniałego smaku w restauracji Yesiotr. 

Współorganizatorem wydarzenia jest producent kawioru, Kaiser Caviar. Sponsorami głównymi zostali Iglotex, Colian, Nestle Professional oraz Dajar HoReCa. Partnerem konkursu jest Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, realizujące Program Operacyjny „Rybactwo i Morze” na lata 2014-2020 (PO RYBY 2014-2020).

Organizatorzy Mistrzostw Polski w Potrawach i Kawiorze z Jesiotra 2019 już po raz drugi z rzędu mieli okazję gościć Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, które na specjalnie do tego wydzielonych przestrzeniach zaprezentowało tematykę Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze”.
 
Program Operacyjny „Rybactwo i Morze” na lata 2014-2020 (PO RYBY 2014-2020) jest krajowym instrumentem wdrażania Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego (EFMR), wchodzącego w skład Europejskich Funduszy Strukturalnych i Inwestycyjnych.
 
W ramach perspektywy finansowej 2014-2020, Polsce przyznano ponad 531 mln euro z EFMR, co razem z wkładem z budżetu krajowego (ok. 179 mln euro) daje ponad 710 mln euro. Oznacza to, że nasz kraj jest w czołówce państw, które otrzymały najwięcej środków – alokacja ta stanowi czwartą, najwyższą w Unii Europejskiej.

Loga organiztorów