Beata Maciejewska liderem pomorskich kandydatów Wiosny do PE

2019-03-28 12:23 aktualizacja: 2019-03-28, 12:30
Gdańsk, 28.03.2019. Beata Maciejewska "jedynka" partii Wiosna Roberta Biedronia w wyborach do PE w okręgu pomorskim podczas konferencji prasowej. Fot. PAP/Marcin Gadomski
Gdańsk, 28.03.2019. Beata Maciejewska "jedynka" partii Wiosna Roberta Biedronia w wyborach do PE w okręgu pomorskim podczas konferencji prasowej. Fot. PAP/Marcin Gadomski
B. szefowa gabinetu Roberta Biedronia w słupskim ratuszu Beata Maciejewska będzie „jedynką” na pomorskiej liście kandydatów Wiosny do PE. Na liście tej znaleźli się też m.in. literaturoznawczyni i feministka prof. Ewa Graczyk i prawnik dr hab. Wojciech Lamentowicz.

Pełen skład pomorskiej listy kandydatów Wiosny do Parlamentu Europejskiego zaprezentowano w czwartek na konferencji prasowej zorganizowanej przy gdańskiej Fontannie Neptuna. „Nareszcie mamy szansę zagłosować na coś, co daje nadzieję, daje postęp, daje europejskość, daje nowoczesność. Jest tym oczywiście Wiosna” – powiedział obecny na konferencji lider Wiosny Robert Biedroń.

„Jesteśmy tutaj także dlatego, że poza tą drużyną, chcielibyśmy zaprezentować odważny program dla Polski i dla Europy. I takim symbolem tej zmiany i tego programu w naszej drużynie na pewno jest Beata Maciejewska, która przez wiele lat walczyła o zrównoważony rozwój, o bardziej zieloną Polskę. Zresztą Beata nazywana jest, nie tylko w naszej drużynie, ale w wielu miejscach gdzie działa, +zieloną Beatą+” – powiedział Biedroń.

Kandydatów przedstawiła Maciejewska - ekspertka ds. zrównoważonego rozwoju i koordynatorka struktur Wiosny w Gdańsku. Zaznaczyła, że na liście znalazły się „osoby zarówno z ogromnym doświadczeniem, w tym 4 osoby, które mają tytuły doktorskie”, ale też „ludzie, którzy zaczynają swoją przygodę w polityce, niemniej mają już bardzo dużo na swoim koncie dokonań i bardzo dużo energii na to i pomysłów, jak Unię Europejską zmieniać”.

Maciejewska poinformowała, że na drugim miejscu listy znalazł się Marek Rutka - dr nauk ekonomicznych wykładający m.in. na Uniwersytecie Gdańskim. „Jest też społecznikiem - działa w radach dzielnic w Gdyni, działa w Automobilklubie Morskim w Gdyni (…) i od lat współpracuje także z Robertem Biedroniem - był jego doradcą, kiedy Robert Biedroń był posłem” – dodała Maciejewska.

Z trzeciego miejsca na liście wystartuje dr hab. Adriana Biedroń – anglistka, wykładowca Akademii Pomorskiej w Słupsku i Politechniki Koszalińskiej. Na kolejnym miejscu znalazł się przedsiębiorca Maciej Jarosz, który – jak zaznaczyła Maciejewska, jest feministą, a w strukturach unijnych chciałby „działać na rzecz wyrównywania szans wszystkich przedsiębiorców w Europie”.

Listę zamyka dr hab. Wojciech Lamentowicz

Na piątym miejscu znalazła się prof. Ewa Graczyk – literaturoznawczyni związana z Uniwersytetem Gdańskim. „Jest ikoną feminizmu. Jest osobą, która wspiera równość szans na co dzień jako naukowiec (…). Jest autorką książek badaczką literacką, ale także kobietą akcji” – powiedziała Maciejewska przypominając, że Graczyk należy m.in. do wielu pomorskich organizacji feministycznych.

Szóstą pozycję na pomorskiej liście Wiosny zajmie gdański prawnik Henryk Jacek Jasionek - działacz społeczny i współtwórca gdańskiego modelu na rzecz równego traktowania. "Jacek będzie chciał w europarlamencie zajmować się kwestiami wyrównywania szans a także tym, żeby dochodziło do współpracy różnych regionów Europy" – zapowiedziała Maciejewska.

Kolejną pozycję na liście zajęła Iwona Ochocka – założycielka, dyrektorka i nauczycielka jednej z prywatnych szkół w Tczewie. "Iwona Ochocka mówi, że w Unii Europejskiej musimy mieć lepszy dostęp do edukacji (…)  i że fundusze unijne powinny być tak skonstruowane, żeby - niezależnie od tego, gdzie mieszkamy, można było je pozyskać" – powiedziała Maciejewska.

Na liście znalazł się też historyk z Pruszcza Gdańskiego - Bartosz Bylica. „Wspiera nas jako historyk, jako znawca programów politycznych. Jest socjaldemokratą, jest ekologiem i w Unii Europejskiej będzie chciał się zajmować kwestiami polityki historycznej, ale także obronności i bezpieczeństwa” – zapowiedziała Maciejewska.

Dodała, że obronnością i bezpieczeństwem chciałaby się też zajmować inna pomorska kandydatka Wiosny – komandor w stanie spoczynku Bożena Szubińska. „Kobieta legenda, osoba, która ma ogromne doświadczenie zarówno w kwestiach bezpieczeństwa, ale także w kwestiach praw kobiet” – powiedziała Maciejewska podkreślając, że Szubińska jest także działaczką Kongresu Kobiet, pracowała również w Ministerstwie Obrony Narodowej, gdzie zajmowała się „wyrównywaniem szans kobiet i mężczyzn, a szczególnie prawami kobiet w służbach bezpieczeństwa i w wojsku”.

Listę zamyka dr hab. Wojciech Lamentowicz – prawnik i b. poseł oraz działacz opozycyjny z czasów PRL. „Jest osobą, która współtworzyła współczesną historię Polski. Jest osobą, która tworzyła Unię Pracy, która była w sztabie Aleksandra Kwaśniewskiego, a następnie była doradcą Aleksandra Kwaśniewskiego do spraw polityki zagranicznej” – podkreśliła Maciejewska. (PAP)

autor: Anna Kisicka

aks/ mok/