O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

WWF zachęca do wsparcia ochrony orangutanów z płonącego Borneo

Do udziału w akcji crowdfundingowej na rzecz orangutanów z lasów rezerwatu Mawas, jednej z najważniejszych ostoi orangutanów z Borneo, zachęca organizacja ekologiczna WWF Polska. Orangutanom i ich siedliskom zagrażają potężne pożary.








Pobierz
 








pap_20151111_1IM.jpg 

poprzednie | następne 








Rozmiar pliku 

1390.00 KB



Wymiary (piksele) 

3293 x 2539



Ostatnio zmodyfikowane 

2015-11-11 (11:44:54)

 

Opisepa05021092 Keju, a seven-month-old Bornean orangutan, hangs on the shoulders of her new foster mother, Madu, a 32-year-old Sumatran orangutan at Zoo Atlanta in Atlanta, Georgia, USA, 11 November 2015. The pair were introduced to each other on 18 October, after Keju was rejected by her birth mother at a zoo in Madison, Wisconsin. Despite the fact Madu does not have any natural offspring, she is now raising her fourth surrogate orangutan child. EPA/ERIK S. LESSER 
 Archiwum PAP/EPA.
Archiwum PAP/EPA. / Pobierz pap_20151111_1IM.jpg poprzednie | następne Rozmiar pliku 1390.00 KB Wymiary (piksele) 3293 x 2539 Ostatnio zmodyfikowane 2015-11-11 (11:44:54) Opisepa05021092 Keju, a seven-month-old Bornean orangutan, hangs on the shoulders of her new foster mother, Madu, a 32-year-old Sumatran orangutan at Zoo Atlanta in Atlanta, Georgia, USA, 11 November 2015. The pair were introduced to each other on 18 October, after Keju was rejected by her birth mother at a zoo in Madison, Wisconsin. Despite the fact Madu does not have any natural offspring, she is now raising her fourth surrogate orangutan child. EPA/ERIK S. LESSER Archiwum PAP/EPA.

Tegoroczna pora sucha połączona z celowym wypalaniem obszarów leśnych na Borneo pod nowe uprawy doprowadziła do największej jak dotąd katastrofy ekologicznej XXI w., określanej już, jako "zbrodnia przeciwko ludzkości" - przypomina organizacja ekologiczna WWF Polska.

Skutki katastrofy odczuwają dzikie zwierzęta, zamieszkujące pierwotne lasy na Borneo. Wśród nich są orangutany z lasów rezerwatu Mawas. Można je ocalić, biorąc udział w specjalnej akcji crowdfundingowej (https://wspieram.to/ratujorangutany). Zebrane środki WWF przekaże bezpośrednio Fundacji Borneo Orangutan Survival.

"Fundacja Borneo Orangutan Survival działa na rzecz ocalenia orangutanów, m.in. w rezerwacie Mawas w centralnej części indonezyjskiej prowincji na Borneo, Kalimantan" – mówi Paweł Średziński z WWF Polska. Dodaje, że ogień zagraża dziś stacji badawczej Tuanan położonej na terenie niezwykle cennych przyrodniczo lasów rezerwatu Mawas, w których żyją orangutany. Na miejscu potrzebny jest sprzęt gaśniczy, maski, bez których nie da się dziś funkcjonować na wyspie spowitej gęstym dymem, i pożywienie dla ekip gaśniczych. "Indonezyjskie władze i służby leśne nie panują już nad sytuacją" - mówi.

W tym roku pora sucha nadeszła bardzo szybko. Już w czerwcu doszło do wysuszenia lasów torfowych. Nałożył się na to proceder wypalania lasów przez osoby indywidualne i firmy, które chcą zakładać kolejne plantacje palm olejowych i pola pod uprawę. Połączenie pory suchej, efektu El Niño i podłożenia ognia przez ludzi, doprowadziło do katastrofalnego w skutkach pożaru.

Lasy wypala się pod uprawę palmy olejowej

"Nikt nie panuje nad sytuacją" – podkreśla prymatolog, która od lat zajmuje się badaniami naczelnych na Sumatrze i Borneo, doktorantka na Uniwersytecie w Zurychu, Anna Marzec. - Trudno mi oceniać, co dzieje się w innych miejscach. W Tuanan nasz zespół uzyskał kilkudniowe wsparcie od wojska oraz lokalnego departamentu leśnictwa, a mimo to pożary wciąż nie są pod kontrolą. Las, który się pali to zupełnie wysuszony las torfowy. Suchy torf ma to do siebie, że ogień rozprzestrzenia się również pod powierzchnią gleby i stąd tak trudno nad nim zapanować. Nie sposób przewidzieć gdzie wybuchnie kolejny pożar, bo zwyczajnie nie widać, w którą stronę zmierza ogień. Sytuację może uratować pora deszczowa, ale ta w tym roku ma przyjść później niż zwykle".

Rezerwat Mawas jest jedną z najważniejszych ostoi orangutanów borneańskich. Odnotowuje się tam jedno z największych zagęszczeń osobników tego gatunku: 4,5 osobników na km kw. Oprócz orangutanów, Rezerwat Mawas stanowi schronienie dla wielu innych rzadkich gatunków zwierząt, w tym pantery mglistej i niedźwiedzi malajskich.

WWF zauważa, że za sytuację na Borneo odpowiadają również konsumenci z Polski. Pożary są najczęściej rozniecane pod uprawę palmy olejowej. Olej palmowy znajduje się obecnie w większości kosmetyków, wielu produktach żywnościowych, wykorzystywany jest też w gastronomii i jako biopaliwo. "Zamiast tego oleju możemy sięgać po jego lokalne i zdrowsze zamienniki, dostępne w Polsce. Starajmy się też wyeliminować olej palmowy z kuchni, a producentów pytajmy o to, skąd pochodzi olej, który znajduje się w ich produktach i czy posiada odpowiedni certyfikat" - radzą ekolodzy. (PAP)

zan/ mki/

Galeria (6)

  • Archiwum PAP/EPA
    1/6

    Archiwum PAP/EPA

  • Archiwum PAP/EPA
    2/6

    Archiwum PAP/EPA

  • Archiwum PAP/EPA
    3/6

    Archiwum PAP/EPA

  • Archiwum PAP/EPA
    4/6

    Archiwum PAP/EPA

  • Archiwum PAP/EPA
    5/6

    Archiwum PAP/EPA

  • Archiwum PAP/EPA
    6/6

    Archiwum PAP/EPA

Zobacz także

  • PSP: od 1 października do 5 grudnia ponad 5 tys. pożarów w budynkach mieszkalnych, 82 ofiary śmiertelne. Fot. PAP/	Art Service
    PSP: od 1 października do 5 grudnia ponad 5 tys. pożarów w budynkach mieszkalnych, 82 ofiary śmiertelne. Fot. PAP/ Art Service

    Tragiczny bilans początku sezonu grzewczego. Strażacy apelują

  • Strażacy gaszą pożar budynku mieszkalnego w Kijowie. Fot. PAP/Vladyslav Musiienko
    Strażacy gaszą pożar budynku mieszkalnego w Kijowie. Fot. PAP/Vladyslav Musiienko

    Zabici i ranni, pożary i wstrzymane dostawy prądu po zmasowanym ataku Rosji na Kijów

  • Straż pożarna - zdjęcie ilustracyjne Fot. PAP/Michał Meissner
    Straż pożarna - zdjęcie ilustracyjne Fot. PAP/Michał Meissner

    Dwa pożary domów pod Płońskiem, dwie ofiary śmiertelne

  • Pożary w Hiszpanii, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/EFE/BRAIS LORENZO
    Pożary w Hiszpanii, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/EFE/BRAIS LORENZO

    Hiszpania. Premier przedstawił założenia paktu ws. zmian klimatu po sierpniowych pożarach

Serwisy ogólnodostępne PAP