„Bank Ubrań” – na czym to polega?

2019-05-08 16:04 aktualizacja: 2019-05-08, 16:11
Fot. PAP/Jacek Turczyk
Fot. PAP/Jacek Turczyk
Bank Ubrań to nowa inicjatywa społeczna, która pomaga młodym kobietom, opuszczającym domy dziecka i rodziny zastępcze, wejść w dorosłe życie. Podopieczne fundacji będą mogły skorzystać z szerokiej bazy ubrań, będą też uczestniczyły w szkoleniach z zakresu budowania wizerunku.

Kobiety, które opuściły tzw. pieczę zastępczą — domy dziecka, rodziny zastępcze - i które stawiają pierwsze kroki w swoim życiu zawodowym, mogą liczyć na dodatkową pomoc. Z myślą o nich w 2019 roku wystartował projekt „Bank Ubrań”. Jest on adresowany do stu kobiet w wieku od 17 do 28 lat.

„Każda z nich weźmie udział w szkoleniach z zakresu pewności siebie, wizerunku, stylizacji oraz będzie mogła skorzystać z odzieży biznesowej zebranej przez Bank Ubrań” – mówi PAP Life ambasadorka projektu Małgorzata Cecherz, na co dzień dziennikarka i producentka formatów telewizyjnych.

„Warsztaty, organizowane w różnych miastach Polski, będą prowadzone w grupach kilkuosobowych i będą się kończyć sesją zdjęciową, podczas której będę robione m.in. zdjęcia do CV” – wyjaśnia ambasadorka.

„Kapsułowe garderoby” Banku będą wypożyczane podopiecznym fundacji przed rozmową kwalifikacyjną oraz w pierwszych miesiącach pracy. Ubrania znajdujące się w zasobach Banku pochodzą głównie od kobiet biznesu pracujących w korporacjach. Swoje rzeczy na szczytny cel ofiarowują też gwiazdy, np. Marcelina Zawadzka i Anna Czartoryska.

Bank Ubrań promuje również trend współdzielenia (sharing economy) w modzie oraz dążenie do ograniczenia wytwarzania odpadów (zero waste).

Projekt powstał z inicjatywy Fundacji Program Pomocy Pierwsza Praca oraz butiku Atelier Second Life. W budowie Banku Ubrań uczestniczy również Polskie Stowarzyszenie Zero Waste oraz internetowy butik Celebrity2Use, w którym można kupić rzeczy osób znanych publicznie, a 60 proc. ceny zakupu wpływa bezpośrednio na rachunek wskazanej fundacji lub stowarzyszenia. (PAP Life)

ag/ jbr/