PKW: wybory przebiegły w sposób bardzo spokojny

2019-05-26 13:38 aktualizacja: 2019-05-27, 07:33
Fot. PAP/Paweł Supernak
Fot. PAP/Paweł Supernak
Na ponad 27 tys. obwodowych komisji wyborczych i blisko 30 mln wyborców, można powiedzieć, że wybory przebiegły w sposób bardzo spokojny - ocenił wiceszef PKW Sylwester Marciniak. W czasie wyborów odnotowano 19 zdarzeń, które można określić jako przestępstwa, stwierdzono też 90 wykroczeń.

Marciniak na wieczornej konferencji prasowej dziękował wszystkim zaangażowanym w przeprowadzenie wyborów, m.in. członkom obwodowych komisji wyborczych. "Prosimy o dalszy wysiłek mający na celu ustalenie wyniku wyborów" - mówił.

"Należy się też pochwała dla wyborców" - mówił Marciniak, przypominając, że o godz. 17 frekwencja wyborcza osiągnęła rekordowe 32,51 proc. "Sądzę, że po godzinie 21 frekwencja na pewno przekroczyła 40 procent" - ocenił. Ostateczna frekwencja wyborcza zostanie przedstawiona po uzyskaniu danych ze wszystkich obwodowych komisji wyborczych.

Marciniak dziękował też policjantom i innym funkcjonariuszom, którzy zabezpieczali przebieg wyborów. "Na ponad 27 tys. komisji obwodowych i blisko 30 mln wyborców, można powiedzieć, że wybory przebiegły w sposób bardzo spokojny" - ocenił wiceszef PKW.

Jak przekazał, odnotowano 19 zdarzeń, które można określić jako przestępstwa, w tym 7 z Kodeksu wyborczego. Stwierdzono też 90 wykroczeń, w tym 35 z Kodeksu wyborczego.

Marciniak poinformował też, że głosowanie we wszystkich obwodach za granicą rozpoczęło się punktualnie; nie zgłoszono żadnych problemów i incydentów. (PAP)

autorka: Aleksandra Rebelińska

reb/ godl/