O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Piłkarze Chelsea Londyn zdobyli puchar Ligi Europejskiej

Piłkarze Chelsea Londyn triumfowali po raz drugi w historii w Lidze Europejskiej. W środowym finale w Baku pokonali Arsenal Londyn 4:1 (0:0). Poprzednio zwyciężyli w 2013 roku.

Kepa Arrizabalaga (L), Cesar Azpilicueta (C), Alexandre Lacazette (P), Fot. PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV
Kepa Arrizabalaga (L), Cesar Azpilicueta (C), Alexandre Lacazette (P), Fot. PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV

Chelsea Londyn - Arsenal Londyn 4:1 (0:0).

Bramki: dla Chelsea - Olivier Giroud (49), Pedro Rodriguez (60), Eden Hazard dwie (65-karny, 72); dla Arsenalu - Alex Iwobi (69).

Sędzia: Gianluca Rocchi (Włochy).

Chelsea: Kepa Arrizabalaga - Emerson Palmieri, Andreas Christensen, David Luiz, Cesar Azpilicueta - N'Golo Kante, Jorginho, Mateo Kovacic (76. Ross Barkley) - Eden Hazard (89. Davide Zappacosta), Pedro Rodriguez (71. Willian), Olivier Giroud.

Arsenal: Petr Cech - Sokratis Papastathopoulos, Laurent Koscielny, Nacho Monreal (66. Matteo Guendouzi) - Ainsley Maitland-Niles, Granit Xhaka, Lucas Torreira (66. Alex Iwobi), Sead Kolasinac, Mesut Oezil (78. Joseph Willock) -  Alexandre Lacazette, Pierre-Emerick Aubameyang.

Po pierwszej bezbarwnej połowie, w drugiej szybko sprawy przyjęły interesujący obrót. W 49. minucie ładnym strzałem głową Oliver Giroud dał prowadzenie Chelsea, która od tego momentu zdominowała wydarzenia na boisku. Francuz, były piłkarz Arsenalu (2012-18), z jedenastoma gola został najskuteczniejszym strzelcem edycji 2018/19.

Po godzinie gry na 2:0 trafił Pedro Rodriguez, a w 65. minucie z rzutu karnego podwyższył Eden Hazard. 

Arsenal do walki poderwał Alex Iwobi. W 69. minucie wprowadzony chwilę wcześniej Nigeryjczyk mocnym uderzeniem zza pola karnego wpisał się na listę strzelców. To był dopiero pierwszy celny strzał "Kanonierów", co najlepiej pokazuje, do kogo należała inicjatywa.

Chelsea marzenia rywali o korzystnym rezultacie zakończyła bardzo szybko. W 72. minucie kontratak wykończył Hazard, który jak się okazało ustalił wynik spotkania. Prawdopodobnie był to ostatni mecz Belga w barwach drużyny ze Stamford Bridge. Wiele wskazuje na to, że w kolejnym sezonie będzie grał w Realu Madryt.

Spotkanie w Baku było też pożegnaniem bramkarza Arsenalu Petra Cecha, który postanowił zakończyć karierę. 37-letni Czech przez jedenaście sezonów grał w... Chelsea, z którą wywalczył wiele trofeów. Do lokalnego rywala przeniósł się w 2015 roku. Ostatnio był głównie rezerwowym, ale występował regularnie w Lidze Europejskiej.

Porażka dla Arsenalu była wyjątkowo bolesna, ponieważ wygranie Ligi Europejskiej było ostatnią okazją "Kanonierów" na wywalczenie prawa gry w kolejnej edycji bardziej prestiżowej Ligi Mistrzów. Dla Chelsea ten aspekt nie miał znaczenia, bo zajęła miejsce w najlepszej czwórce Premier League.

Przed tym sezonem Arsenal objął Unai Emery. Hiszpański szkoleniowiec miał szansę na czwarty tytuł w Lidze Europejskiej, co uczyniłoby go najbardziej utytułowanym trenerem w historii Pucharu UEFA i jego następcy, czyli Ligi Europejskiej. Trzy trofea wywalczył prowadząc Sevillę (2014, 2015, 2016).

Tegoroczny finał LE był pierwszym, w którym sędzia mógł korzystać z systemu VAR. Wśród czterech asystentów wideo pracowali m.in. Szymon Marciniak i Paweł Sokolnicki. (PAP)

wkp/ bia/

Zobacz także

  • Lamine Yamal. Fot. PAP/EPA/Alejandro Garcia
    Lamine Yamal. Fot. PAP/EPA/Alejandro Garcia

    Barcelona awansowała do kolejnej rundy. Bez udziału Polaków

  • Oficjalna prezentacja koncepcji nowego stadionu Ruchu Chorzów podczas konferencji prasowej, fot. PAP/Jarek Praszkiewicz
    Oficjalna prezentacja koncepcji nowego stadionu Ruchu Chorzów podczas konferencji prasowej, fot. PAP/Jarek Praszkiewicz

    Legendarny klub będzie miał nowy stadion. Zaprezentowano wizualizację

  • Nahuel Tenaglia i Kylian Mbappe. Fot. PAP/EPA/Adrian Ruiz de Hierro
    Nahuel Tenaglia i Kylian Mbappe. Fot. PAP/EPA/Adrian Ruiz de Hierro

    Liga hiszpańska. Real skrócił dystans do Barcelony

  • Piłkarz Rakowa Częstochowa Bogdan Mircetic i Duje Dujmovic z HSK Zrinjskiego Mostar. Fot. PAP/Art Service
    Piłkarz Rakowa Częstochowa Bogdan Mircetic i Duje Dujmovic z HSK Zrinjskiego Mostar. Fot. PAP/Art Service

    Pozycja Polski po ostatnich meczach w LK. Zwiększył się dystans do Grecji

Serwisy ogólnodostępne PAP