O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Politechnika Warszawska otworzyła Laboratorium LATIS

Jedno z najnowocześniejszych na świecie Laboratorium Aerodynamiki Turbin Lotniczych i Spalania (LATIS) otwarto na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. Na wyposażenie laboratorium składają się tunele aerodynamiczne, aparatura pomiarowa oraz klaster komputerowy.

Warszawa, 28.01.2016. Część do badań środowiskowych w hali tunelu o zmiennej turbulencji w Laboratorium Aerodynamiki Turbin Lotniczych i Spalania na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej, uroczyście otwartym 28 bm. W laboratorium badane będą przepływy w turbinach lotniczych oraz wokół turbin wiatrowych, prowadzone będą eksperymenty umożliwiające projektowanie i optymalizację nowych konstrukcji lotniczych. Na wyposażenie laboratorium składają się najnowocześniejsze w Polsce tunele aerodynamiczne i aparatura pomiarowa. (zuz)  PAP/Marcin Obara
PAP/Marcin Obara / Warszawa, 28.01.2016. Część do badań środowiskowych w hali tunelu o zmiennej turbulencji w Laboratorium Aerodynamiki Turbin Lotniczych i Spalania na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej, uroczyście otwartym 28 bm. W laboratorium badane będą przepływy w turbinach lotniczych oraz wokół turbin wiatrowych, prowadzone będą eksperymenty umożliwiające projektowanie i optymalizację nowych konstrukcji lotniczych. Na wyposażenie laboratorium składają się najnowocześniejsze w Polsce tunele aerodynamiczne i aparatura pomiarowa. (zuz) PAP/Marcin Obara

„Dzięki takim obiektom jak LATIS, umożliwiającym pracę na światowym poziomie, możemy zatrzymać w kraju zdolnych młodych ludzi” – mówił prof. Jan Szmidt, rektor Politechniki Warszawskiej.

Dziekan Wydziału Energetyki i Lotnictwa prof. Jerzy Banaszek przypomniał, że założony przed wojną przez prof. Czesława Witoszyńskiego Wydział Aerodynamiczny Politechniki Warszawskiej ma na swoim koncie między innymi badania profili skrzydeł prototypów sławnych samolotów RWD, szybowców PW 5 i PW 6 oraz współczesnych samolotów bezzałogowych.

Na wyposażenie nowego laboratorium składają się najnowocześniejsze w Polsce tunele aerodynamiczne (o najniższym na świecie poziomie turbulencji), aparatura pomiarowa, w tym ultraszybkie kamery oraz kamery do zdjęć w podczerwieni, oraz przetwarzający dane klaster komputerowy o 570 rdzeniach. Dzięki skanerom i drukarkom 3D modele badanych obiektów można wykonywać szybko i dokładnie.

W laboratorium będą badane np. przepływy w turbinach lotniczych oraz wokół turbin wiatrowych, ale także łopatki turbin energetycznych, rowery oraz modele budynków. Prowadzone będą eksperymenty umożliwiające projektowanie i optymalizację nowych konstrukcji lotniczych. Badane będą także zjawiska dotyczące zachowania uderzających o powierzchnię kropli deszczu oraz procesy spalania i obladzania.

Laboratorium powstało w wyniku realizacji projektu kierowanego przez Wojskową Akademię Techniczną we współpracy z Instytutem Lotnictwa. Tunele są dziełem gdańskiego Centrum Techniki Okrętowej. (PAP)

pmw/ mki/ abr/

Galeria (5)

  • Fot. PAP/Marcin Obara
    1/5

    Fot. PAP/Marcin Obara

  • Fot. PAP/Marcin Obara
    2/5

    Fot. PAP/Marcin Obara

  • Fot. PAP/Marcin Obara
    3/5

    Fot. PAP/Marcin Obara

  • Fot. PAP/Marcin Obara
    4/5

    Fot. PAP/Marcin Obara

  • Fot. PAP/Marcin Obara
    5/5

    Fot. PAP/Marcin Obara

Tematy

Zobacz także

  • Prezydent Karol Nawrocki oraz prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/Paweł Supernak
    Prezydent Karol Nawrocki oraz prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/Paweł Supernak

    Rozmowy prezydentów Polski i Ukrainy [GALERIA]

  • Ostatni fortepian Fryderyka Chopina Fot. PAP/Radek Pietruszka
    Ostatni fortepian Fryderyka Chopina Fot. PAP/Radek Pietruszka

    Muzeum Chopina w Warszawie zaprasza na darmowe zwiedzanie w ostatnich dniach grudnia

  • Dokumenty z czasów II wojny światowej. Fot. Marcin Obara
    Dokumenty z czasów II wojny światowej. Fot. Marcin Obara

    Skrytka z czasów okupacji odkryta na Saskiej Kępie. W środku dokumenty Komendy Głównej AK [NASZE WIDEO + GALERIA]

  • Fot. PAP/Marcin Obara
    Fot. PAP/Marcin Obara

    Chopin od nowa - malarska rekonstrukcja obrazu Ary Scheffera [NASZE WIDEO]

Serwisy ogólnodostępne PAP