Były prezydent Pakistanu aresztowany pod zarzutem korupcji

2019-06-10 21:15 aktualizacja: 2019-06-10, 21:15
Fot. PAP/EPA/SOHAIL SHAHZAD
Fot. PAP/EPA/SOHAIL SHAHZAD
Były prezydent Pakistanu Asif Ali Zardari został w poniedziałek aresztowany w związku z zarzutami o korupcję - przekazały lokalne władze. Reuters ocenia to jako cios w Pakistańską Partię Ludową (PPP), której jest członkiem.

Pakistańskie media informują, że byłego prezydenta zatrzymano w ramach śledztwa w sprawie fałszywych kont bankowych oraz prania brudnych pieniędzy. PPP utrzymuje, że jego aresztowanie motywowane jest politycznie.

Zardari objął urząd prezydencki po wyborach w 2008 roku; złożył go pięć lat później. Komentatorzy oceniają, że w zwycięstwie pomogło mu współczucie wyborców z powodu śmierci jego żony, premier Benazir Bhutto, która w 2007 rok zginęła w zamachu. 

Już w latach 80. i 90. był wielokrotnie oskarżany o korupcję, dzięki czemu uzyskał przydomek "Pan 10 Procent" od wysokości "marży", jaką rzekomo pobierał przy podejrzanych transakcjach. Oskarża się go m.in. o zakupienie nieruchomości w Wielkiej Brytanii za łapówki uzyskane na kontraktach rządowych, a także o ukrycie ok. 60 mln dolarów w szwajcarskim banku.

Od 2018 roku w Pakistanie rządzi partia Pakistański Ruch na rzecz Sprawiedliwości (PTI) byłego krykiecisty Imrana Khana. (PAP)

mobr/ mal/