Tchórzewski: górnicy w szpitalu – po poważnym przeżyciu

2019-07-02 11:17 aktualizacja: 2019-07-02, 17:14
Katowice, 02.07.2019. Poszkodowani górnicy Mariusz Reguła (P) i Michał Patalong (L) oraz kieronik oddziału ortopedii prof. Damian Kusz, 2 bm. w szpitalu Górnośląskiego Centrum Medyczne im. prof. Leszka Gieca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach-Ochojcu. Fot. PAP/Andrzej Grygiel
Katowice, 02.07.2019. Poszkodowani górnicy Mariusz Reguła (P) i Michał Patalong (L) oraz kieronik oddziału ortopedii prof. Damian Kusz, 2 bm. w szpitalu Górnośląskiego Centrum Medyczne im. prof. Leszka Gieca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach-Ochojcu. Fot. PAP/Andrzej Grygiel
Górnicy przebywający w katowickim szpitalu po poniedziałkowym wstrząsie w kopalni Murcki-Staszic są po poważnym przeżyciu, natomiast po rehabilitacji chcą wracać do pracy – mówił na wtorkowym briefingu w Katowicach minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Minister Tchórzewski spotkał się w katowickim Górnośląskim Centrum Medycznym z górnikami rannymi podczas poniedziałkowego tąpnięcia w katowickiej kopalni Murcki-Staszic. W następstwie tego zdarzenia zginęło trzech górników, a do szpitali przewieziono sześciu kolejnych.

Jak relacjonował na briefingu minister, trzej górnicy będący w Górnośląskim Centrum Medycznym są "po poważnym przeżyciu". "To sytuacja młodych ludzi, którzy znaleźli się nagle przed tym wyzwaniem, że spojrzeli w oczy śmierci. Natomiast są gotowi do powrotu do pracy. Choć wiadomo, że leczenie i rehabilitacja potrwają, szykują się do powrotu do pracy" - powiedział.

"Podziwiam ich charakter, podejście do tego typu doświadczeń życiowych. Gratuluję rodzinom takich mężów i ojców – to naprawdę dzielni ludzie" - dodał minister.

Zastępca dyrektora Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach ds. lecznictwa prof. Krystian Wita poinformował, że w poniedziałek po południu do oddziału ratunkowego tego szpitala przewieziono trzech poszkodowanych górników. "Ich stan jest stabilny, nie zagraża im obecnie nic złego. Są pod opieką na oddziale chirurgii oraz na oddziale ortopedii” - powiedział Wita.

Minister Tchórzewski przekazał we wtorek wyrazy serdecznego współczucia, zarówno własne, jak i w imieniu premiera Mateusza Morawieckiego, rodzinom zmarłych górników, a także wszystkim poszkodowanym. "Jeśli chodzi o zmarłych, jest deklaracja odpowiednich rent z tego tytułu, których premier ma prawo przyznawania" - zaznaczył minister energii.

"Chcę także podkreślić, że władze zarówno spółki, jaki i kopalni, także władze reprezentowane przez pana wojewodę, dołożą wszystkich starań, aby podjąć odpowiednie działania, żeby zarówno rodziny tych, którzy zginęli, jak i ci, którzy są poszkodowani – spotkali się z należytą opieką" - zadeklarował Tchórzewski.

Jak przekazali we wtorek przedstawiciele Polskiej Grupy Górniczej, w poniedziałek o godzinie 14.12 w należącej do tej spółki kopalni Murcki-Staszic doszło do silnego tąpnięcia, w następstwie którego zginęło trzech górników. Sześciu udało się przewieźć na powierzchnię – są w szpitalach: trzech w Górnośląskim Centrum Medycznym, po jednym w Sosnowcu, Katowicach Bogucicach i Katowicach Murckach.

Według PGG stan tych górników jest stabilny, doznali głównie urazów ortopedycznych - stłuczeń i złamań.

Przedstawiciele PGG zapewnili we wtorek o stałym kontakcie z lekarzami i rodzinami poszkodowanych górników w celu stałego monitorowania stanu zdrowia i zapewnienia jak najlepszej opieki medycznej. Do rodzin zmarłych górników skierowano pracowników kopalni oraz psychologów. Mają również otrzymać pomoc materialną.(PAP)

autor: Mateusz Babak

mtb/ mab/ mark/