O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Słoweńska linia Adria uruchamia połączenia Szymany-Monachium

Słoweńska linia lotnicza Adria podpisała umowę z portem lotniczym Olsztyn-Mazury w Szymanach na obsługę połączeń do Monachium. Umowę zawarto na dwa sezony, pierwsze loty – w czerwcu.

Szymany, 01.04.2016. 
Dyrektor spółki Warmia i Mazury, obsługującej port lotniczy Olsztyn-Mazury, Leszek Krawczyk (L), wicemarszałek woj. warmińsko- mazurskiego Marcin Kuchciński (2L), marszałek woj. warmińsko- mazurskiego Gustaw Marek Brzezin (3L) oraz dyrektor siatki połączeń i zarządzania przychodami Adria Airways Luka Rojsek (4L), 1 bm. podczas konferencji prasowej dotyczącej uruchomienia stałego połączenia lotniczego z Szyman do Monachium, przez linię Adria Airways. (tw/cat)
PAP/Tomasz Waszczuk PAP © 2016 / Tomasz Waszczuk
PAP © 2016 / Tomasz Waszczuk / Szymany, 01.04.2016. Dyrektor spółki Warmia i Mazury, obsługującej port lotniczy Olsztyn-Mazury, Leszek Krawczyk (L), wicemarszałek woj. warmińsko- mazurskiego Marcin Kuchciński (2L), marszałek woj. warmińsko- mazurskiego Gustaw Marek Brzezin (3L) oraz dyrektor siatki połączeń i zarządzania przychodami Adria Airways Luka Rojsek (4L), 1 bm. podczas konferencji prasowej dotyczącej uruchomienia stałego połączenia lotniczego z Szyman do Monachium, przez linię Adria Airways. (tw/cat) PAP/Tomasz Waszczuk PAP © 2016 / Tomasz Waszczuk

Adria będzie realizować loty na trasie Olsztyn-Mazury – Monachium trzy razy w tygodniu, pierwszy lot zaplanowano na 17 czerwca. Linia będzie sprzedawała bilety na swoje loty w formule code-share, co oznacza, że na jednym bilecie można polecieć do Monachium i tam przesiąść się na inny dowolny kierunek bez konieczności ponownej odprawy, czy przenoszenia bagażu. Dodatkowo w razie opóźnienia przylotu z Szyman przewoźnik zapewni pasażerom opiekę w Monachium.

Siatka połączeń z Olsztyn-Mazury do głównego lotniska w Monachium jest tak ułożona, że pasażerowie będą „łapali” w Niemczech loty np. do Nowego Jorku, Toronto, Pekinu, Szanghaju, czy Singapuru.

Dyrektor siatki połączeń i zarządzania przychodami Adria Airways Luka Rojsek powiedział na konferencji prasowej w Szymanach, że firma ta zdecydowała się na uruchomienie tego połączenia, ponieważ widzi w tym kierunku duży potencjał zarówno dla klientów indywidualnych, jak i biznesowych. Sam Rojsek by dojechać ze Słowenii do Szyman doleciał samolotem do Warszawy i trzy godziny jechał na Mazury autem.

Adria jest przewoźnikiem z 50-letnią tradycją, jej macierzystym portem jest Lublana, w Polsce jest obecna w Łodzi. Firma ta realizuje loty przede wszystkim do krajów Europy wschodniej. Rojsek podkreślił, że flota Adrii jest nowa, średni wiek samolotu to 6 lat. Na trasie z Szyman do Monachium będzie latał 84 miejscowy samolot bombardier.

Lotnisko przewiozło już 2,5 tys. pasażerów

Prezes portu Olsztyn-Mazury Leszek Krawczyk ma nadzieję, że loty do Monachium będą się cieszyły dużym zainteresowaniem, ponieważ badania wykonane przed uruchomieniem portu wskazywały na potrzebę połączeń właśnie z tym miastem. "W najbliższych dwóch miesiącach będziemy prowadzić intensywną kampanię promującą w Monachium. Chcemy, by jak najwięcej ludzi dowiedziało się o tym połączeniu i z niego korzystało” – podkreślił Krawczyk.

Lotnisko Olsztyn-Szymany działa od dwóch miesięcy, realizuje loty na trasach do Berlina i Krakowa. Dotąd przewiozło 2,5 tys. pasażerów. „To bardzo dobry wynik, jesteśmy z niego zadowoleni tym bardziej, że loty na tych kierunkach realizowane są małymi, 30-osobowymi samolotami” – przyznał marszałek woj. warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin.

W ocenie marszałka regionu jeśli działalność portu będzie się rozwijała tak, jak dotąd jest „spora szansa” na to, że lotnisko zrealizuje plan zakładający przewiezienie w pierwszym roku działalności 250 tys. osób.

Prezes Krawczyk przyznał PAP, że trwają negocjacje z kolejnymi przewoźnikami. „Rozmawiamy o uruchomieniu połączeń z kierunkami, na które według badań jest zapotrzebowanie. Tymi kierunkami są połączenia z Londynem, Dublinem, Zagłębiem Ruhy i Oslo” – przyznał.

Właścicielem portu Olsztyn-Mazury w Szymanach jest samorząd woj. warmińsko-mazurskiego. Modernizacja starego powojskowego lotniska, na którym powstał ten port w 76 proc. została sfinansowana z unijnych pieniędzy. (PAP)

jwo/ par/

Serwisy ogólnodostępne PAP