Lubnauer: porozumienie opozycji ws wyborów do Senatu ma charakter taktyczny

2019-08-22 09:47 aktualizacja: 2019-08-22, 09:53
Katarzyna Lubnauer. Fot. PAP/Piotr Augustyniak
Katarzyna Lubnauer. Fot. PAP/Piotr Augustyniak
Porozumienie opozycji ws. Senatu ma charakter taktyczny; nie będzie bratobójczej wojny, będzie możliwość głosowania na jednego przedstawiciela opozycji - podkreśliła szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer. Zaznaczyła, że porozumienie programowe dotyczy ugrupowań tworzących Koalicję Obywatelską.

Pod koniec lipca lewica zaproponowała tzw. pakt senacki, który zakłada, że opozycyjne partie nie będą wystawiały przeciwko sobie kandydatów w wyborach do Senatu. W poniedziałek sekretarz generalny PO Robert Tyszkiewicz zapewnił dziennikarzy, że Koalicja Obywatelska, Lewica i PSL wypracowały porozumienie w wyborach do Senatu, jednak pozostało kilka okręgów, co do których prowadzone są jeszcze rozmowy.

Lubnauer pytana w czwartek w radiowej Trójce "pakt senacki" powiedziała, że "to porozumienie staje się faktem, nie będzie bratobójczej wojny, będzie możliwość głosowania na jednego przedstawiciela opozycji".

Dodała, że w Warszawie będzie czterech kandydatów z Koalicji Obywatelskiej do Senatu, a "w innych miejscach będą to np. przedstawiciele PSL, czy SLD".

Zaznaczyła, że porozumienie programowe w wyborach do Sejmu dotyczy Koalicji Obywatelskiej, którą tworzą Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska i Zieloni. "Tu tutaj mamy tzw. szóstkę Schetyny, czyli nasze propozycje związane z ochroną zdrowia, edukacją i wyższą płacą" - powiedziała.

Natomiast jeśli chodzi o Senat - dodała - porozumienie ma "charakter taktyczny". "Polega na tym, że mamy ugrupowania, które mają różne programy, idące ze swoimi listami do Sejmu, natomiast nie konkurują ze sobą w Senacie" - podkreśliła.

W poniedziałek Rada Krajowa PO zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Sejmu i kandydatów do Senatu. Pozostało jednak kilka okręgów w wyborach do Senatu, co do których prowadzone są jeszcze rozmowy.

Lider PO Grzegorz Schetyna zapowiedział w środę, że ostateczne decyzje ws. kandydatów zgłaszanych do Senatu zostaną ogłoszone najpóźniej do piątku.(PAP)

autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ mok/