Chiny: największy spadek cen dóbr produkcyjnych od trzech lat

2019-09-10 13:21 aktualizacja: 2019-09-10, 13:21
Fot. PAP/EPA/NYEIN CHAN NAING
Fot. PAP/EPA/NYEIN CHAN NAING
Ceny towarów w chińskich fabrykach spadły w sierpniu najbardziej od trzech lat, natomiast ceny dóbr konsumpcyjnych wzrosły, napędzane zwyżkami cen żywności, związanymi z afrykańskim pomorem świń (ASF) – wynika z wtorkowych danych oficjalnych.

Ceny w fabrykach Chin kontynentalnych spadły o 0,8 proc. w porównaniu z sierpniem 2018 roku – poinformował państwowy urząd statystyczny. Analitycy ankietowani przez agencję Reutera przewidywali nieco większy spadek - o 0,9 proc.

W lipcu wskaźnik cen dóbr produkcyjnych (PPI) spadł o 0,3 proc. Według komentatorów spadki związane są ze słabnącym popytem w kraju i za granicą oraz niskimi cenami surowców. Niektórzy łączą je również z przybierającą na sile wojną handlową pomiędzy Chinami a USA.

Tymczasem wskaźnik cen dóbr konsumpcyjnych (CPI) w Chinach wzrósł w sierpniu o 2,8 proc., podobnie jak miesiąc wcześniej – wynika z danych urzędu. Wzrost był większy od prognoz ekspertów z ankiety Reutera, ale mniejszy od wytyczonego na 2019 rok przez chińskie władze celu, który wynosi 3 proc.

Największy udział we wzroście miały ceny żywności, których wskaźnik podniósł się w sierpniu o 10 proc. rok do roku. Wzrost ten był wyższy niż w lipcu, gdy wyniósł 9,1 proc., i najwyższy od stycznia 2012 roku.

Ceny wieprzowiny skoczyły w sierpniu w górę o 46,7 proc., przebijając lipcowy wzrost o 27 proc. Mięso drożeje w związku z epidemią ASF, która od roku sieje spustoszenie w chińskich hodowlach trzody chlewnej. Eksperci przewidują dalszy spadek podaży i wzrost cen wieprzowiny, który przełoży się również na zwyżki innych rodzajów żywności.

Tempo wzrostu gospodarczego Chin spadło w drugim kwartale do najniższego poziomu od prawie 30 lat. Chińska gospodarka wciąż utrzymuje się na przewidzianym przez władze kursie, choć według części ekspertów tempo wzrostu dalej słabnie. Pekin wytyczył na 2019 rok cel wzrostu w przedziale 6,0-6,5 proc. PKB.

Chiński bank centralny obniżył w piątek stopę rezerw obowiązkowych dla pożyczkodawców komercyjnych po raz siódmy od początku 2018 roku. Analitycy, na których powołuje się agencja Reutera, sądzą, że w przyszłym tygodniu bank podejmie kolejne kroki w celu zmniejszenia kosztów kredytów dla firm.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)