Gliński: życiorys Pileckiego symbolizuje doświadczenie II wojny światowej dla narodu polskiego

2019-09-16 20:14 aktualizacja: 2019-09-17, 12:15
Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński przemawia podczas inauguracji działalności pierwszego zagranicznego oddziału Instytutu Pileckiego, 16 bm. w Berlinie. Fot. PAP/Rafał Guz
Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński przemawia podczas inauguracji działalności pierwszego zagranicznego oddziału Instytutu Pileckiego, 16 bm. w Berlinie. Fot. PAP/Rafał Guz
Życiorys Witolda Pileckiego symbolizuje w sobie w zasadzie II wojnę światową i jej doświadczenia dla narodu polskiego - powiedział w poniedziałek w Berlinie w czasie zwiedzania wystawy o Pileckim wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.

Tego dnia w Berlinie Instytut Pileckiego otwiera swój pierwszy zagraniczny oddział. Inauguracji towarzyszy m.in. wernisaż wystawy "Ochotnik. Witold Pilecki i jego misja w Auschwitz", przygotowanej na podstawie najnowszych badań międzynarodowych ekspertów.

Wicepremier Gliński powiedział dziennikarzom, że wystawa jest ważna, bo "opowiada o Witoldzie Pileckim, który symbolizuje w sobie w zasadzie II wojną światową i jej doświadczenia dla narodu polskiego".

Jak mówił, "Pilecki i jego życiorys, jego postawa, jego integralne działania, wynikające właśnie z określonej aksjologii, dobrze oddają w zasadzie wysiłek czy postawę bardzo wielu ludzi". Ocenił, że "Polska by się tak nie zachowała, jak się zachowała w czasie II wojny światowej, gdyby nie tacy ludzie, więc to jest w jakimś sensie skrót i symbol tych najważniejszych wartości, dzięki którym ludzie w momencie najcięższej próby być może w ogóle w historii świata potrafili zachować człowieczeństwo". "Pilecki jest tego uosobieniem i jednocześnie przenosi to w szerszym zakresie na można powiedzieć całe polskie społeczeństwo" - dodał minister kultury.

Jak mówił, "ważne jest to, że tutaj powstała polska instytucja, bo tutaj powstał oddział Instytutu Pileckiego w Berlinie, a więc instytucja naukowa, która w oparciu o badania naukowe będzie prezentowała to, co jest ważne z punktu widzenia interesu naszej wspólnoty politycznej, bo ważne jest to, żeby Polska historii była znana na świecie, niestety jest często lekceważona". "Mamy obowiązek tworzyć takie instytucje, które przekazują wartości i dlatego to otwieramy" - podkreślił Gliński.

W ocenie Instytutu Pileckiego "otwierana w symbolicznym czasie 80. rocznicy Września'39 stała placówka, położona w wyjątkowym punkcie miasta - naprzeciw Bramy Brandenburskiej - utrwali polską obecność w kulturalnej i naukowej topografii Berlina".

Otwarcie oddziału Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego w Berlinie rozpoczyna kolejny etap działalności Instytutu w Niemczech, pogłębiając trwającą już współpracę w zakresie badań i refleksji nad doświadczeniem XX wieku. Od kilku miesięcy Instytut Pileckiego współpracuje z Bundesarchiv w zakresie cyfryzacji i udostępniania materiałów, co zaowocowało już m.in. 150 tysiącami zdigitalizowanych dokumentów obejmujących m.in. akta gestapo i niemieckiej policji działającej na terenie okupowanej Polski. Prowadzony jest także na terenie Polski, Niemiec i Izraela interdyscyplinarny projekt "Ćwiczenie nowoczesności" dla artystów i naukowców badających tematykę modernizmu i nowoczesności, ze szczególnym uwzględnieniem polskiego doświadczenia XX wieku.

Partnerami wydarzenia są Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz PKP Intercity.

Z Berlina Katarzyna Krzykowska (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ ap/ mkr/