W Krakowie ok. tysiąca osób pobiegło w szóstym KrwioBIEGU

2019-10-05 17:44 aktualizacja: 2019-10-05, 17:47
Uczestnicy 6 KrwioBiegu Kraków. Fot. PAP Jacek Bednarczyk
Uczestnicy 6 KrwioBiegu Kraków. Fot. PAP Jacek Bednarczyk
Ok. tysiąca osób pobiegło w sobotę w Krakowie w KrwioBIEGU, który po raz szósty zorganizował małopolski oddział Polskiego Czerwonego Krzyża. Uczestnictwo w akcji jest symbolicznym wyrazem solidarności z tymi, którzy oddają krew, i ma promować krwiodawstwo.

"Krew jest zawsze potrzebna. Krew ratuje życie" - powiedziała PAP koordynator ds. krwiodawstwa w małopolskim PCK Ivanna Chernyk. Jak dodała, mimo deszczowej pogody frekwencja dopisała. Udział w biegu opłaciło ok. 1 tys. osób. Opłatę PCK przeznacza na projekty związane z honorowym krwiodawstwem. Podczas sobotniej akcji na terenie miasteczka biegowego, w okolicach pomnika psa Dżoka, można było też oddać krew.

Trasa biegu wiodła wzdłuż brzegów Wisły. Start i meta znajdowały się niedaleko pomnika smoka wawelskiego. Uczestnicy biegli w pięciu kategoriach: 500 m - dzieci w wieku 3-10 lat; 1 tys. m - młodzież w wieku 11-16 lat; 5 i 10 km - osoby w wieku powyżej 16 lat; 5 km marszobiegu z kijkami nordic walking - osoby powyżej 55. roku życia. Najlepsi otrzymali medale.

Sześć lat temu do pierwszego KrwioBIEGU w Krakowie przystąpiło 150 osób. W ubiegłym roku w imprezie uczestniczyło już 907 biegaczy.

Polski Czerwony Krzyż obchodzi w tym roku 100-lecie działalności, obchody honorowym patronatem objęła pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda.

PCK w Polsce powstał 18 stycznia 1919 r., gdy organizacje humanitarne działające jeszcze przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości na terenie poszczególnych zaborów zjednoczyły się i utworzyły Polskie Towarzystwo Czerwonego Krzyża. Jego prezesem został Paweł Sapieha, a po jego rezygnacji Helena Paderewska. W 1927 r. Towarzystwo zmieniło nazwę na Polski Czerwony Krzyż. W latach 50. pod patronatem PCK narodził się w Polsce ruch honorowego krwiodawstwa.

Obecnie PCK prowadzi 94 magazyny pomocy doraźnej, z których każdego roku korzysta prawie 100 tys. osób. Ponad 5,3 tys. sióstr PCK na co dzień opiekuje się osobami starszymi, chorymi i niepełnosprawnymi. Pod szyldem PCK działa 91 punktów opieki oraz 68 różnego rodzaju placówek, m.in. jadłodajnie, noclegownie i domy pobytu dziennego. (PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ itm/

TEMATY: