Aplikacja obliczy kaloryczność posiłku na podstawie zdjęcia talerza

2019-10-15 10:05 aktualizacja: 2019-10-15, 10:05
Fot. PAP/Grzegorz Michałowski
Fot. PAP/Grzegorz Michałowski
Aplikacja Foodvisor wykorzystuje uczenie maszynowe do pomocy w utrzymaniu diety. Po zrobieniu zdjęcia potrawy na talerzu program określi jej skład, szacunkową wagę produktów i przybliżoną kaloryczność całego dania  - podał serwis TechCrunch

Aplikacja ma ułatwić trzymanie się diety za pomocą metody zapisywania kalorii. Standardowe programy do liczenia dziennej wartości energetycznej posiłków wymagają jednak żmudnego ręcznego wpisywania wszystkich wartości, co w ocenie TechCrunch sprawia, ze ludzie przestają ich używać.

Program start-upu Foodvisor wykorzystuje aparat smartfona i rozwiązania sztuczniej inteligencji. Po zrobieniu zdjęcia posiłku algorytmy rozpoznające obraz starają się rozpoznać, z czego składa się potrawa oraz - w oparciu o zajmowane na talerzu miejsce - jaka jest objętość i waga poszczególnych produktów. Następnie na podstawie tabeli kaloryczności aplikacja proponuje użytkownikowi wpis do dziennika, który ten może dowolnie zmodyfikować w razie pomyłki systemu.

"Około dwa lata poświęciliśmy na badania i rozwój produktu, a w 2018 r. wprowadziliśmy go na francuski rynek" - wspomina współzałożyciel start-upu Aurore Tran. Foodvisor zebrał dotychczas finansowanie w wysokości 1,4 mln euro. Aplikacje ściągnęło już 1,8 mln użytkowników Androida i iOS. (PAP)

kso/ mk/