W Warszawie bezpłatne szczepienia przeciw grypie dla ciężarnych i dla najmłodszych dzieci

2019-11-13 08:12 aktualizacja: 2019-11-13, 08:16
Fot. PAP/Wojciech Pacewicz
Fot. PAP/Wojciech Pacewicz
Kobiety w II i III trymestrze ciąży oraz dzieci do 5 roku życia będą mogły skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko grypie. Warszawa jest pierwszym miastem w Polsce, które zdecydowało się wprowadzić takie rozwiązanie.

Zgodnie z szacunkami ratusza programy obejmą 3 tys. kobiet i 33 tys. dzieci. Program będzie realizowany po raz pierwszy w Polsce - dotychczas żaden samorząd nie finansował szczepień dla tych grup. Warszawski ratusz chce przeznaczyć na ten cel 3,65 mln zł w ciągu trzech lat.

Uchwały w sprawie obu programów radni przyjęli w czwartek jednogłośnie.

Bezpłatne szczepienia przeciwko grypie są już dostępne w stolicy dla seniorów powyżej 65 roku życia. Obecna edycja programu (lata 2017-2019) jest realizowana przez 75 podmioty lecznicze w 168 przychodniach w mieście. Program rozpoczął się we wrześniu tego roku i potrwa do 9 grudnia.

Przeciwko grypie są też szczepieni bezdomni przebywający w noclegowniach i schroniskach, a także osoby przebywające w Stołecznym Centrum Opiekuńczo-Leczniczym.

W stolicy ruszył też program "HPV 12", w ramach którego dzieci w wieku 12 lat mogą skorzystać ze szczepienia przeciwko wirusowi HPV, czyli brodawczaka ludzkiego, który wywołuje m.in. raka szyjki macicy. Miasto finansuje obie przewidziane w takim szczepieniu dawki. Programem zostanie objętych rocznie ponad 9 tysięcy dzieci.(PAP)

Autorka: Sonia Otfinowska

TEMATY: