O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Niemiecka policja: muzealny skarbiec w Dreźnie okradły dwie osoby

Zapis kamer w muzealnym skarbcu Augusta Mocnego w Dreźnie, znanym jako Gruenes Gewoelbe (Zielona Powała), pokazuje dwóch sprawców dokonanej tam w poniedziałek rano kradzieży - poinformował szef drezdeńskiej policji kryminalnej Voilker Lange.

Ekipa śledcza przed wejściem do drezdeńskiego skarbca. Fot. PAP/ EPA/FILIP SINGER
Ekipa śledcza przed wejściem do drezdeńskiego skarbca. Fot. PAP/ EPA/FILIP SINGER

Jak zaznaczył, nie wyklucza się, że w przestępstwie uczestniczyły jeszcze inne osoby. Złodzieje wtargnęli do skarbca przez okno po rozcięciu kraty i wybiciu samego okna. Świadomie skierowali się ku jednej z witryn i rozbili ją.

Komendant drezdeńskiej policji Joerg Kubiessa powiedział na konferencji prasowej, że włamanie zgłoszono o godzinie 4.59. Pościg za sprawcami nie przyniósł dotychczas rezultatów.

Według uczestniczącej w konferencji dyrektor generalnej Państwowych Zbiorów Sztuki w Dreźnie Marion Ackermann, nie da się oszacować finansowej wartości skradzionych przedmiotów, gdyż ich wartość artystyczna nie ma konkretnego wymiaru pieniężnego.

W rozbitej witrynie znajdowały się trzy komplety precjozów, ale ich wartość materialna ma znacznie mniejsze znaczenie niż ich całościowość - podkreśliła Ackermann. Wyraziła jednocześnie nadzieję, że międzynarodowy rezonans kradzieży uniemożliwi wprowadzenie złodziejskiego łupu na rynek dzieł sztuki.

W swych pierwszych doniesieniach niemieckie media podawały, że skradziono eksponaty wartości kilkuset milionów lub nawet miliarda euro.

Według dziennika "Bild", bezpośrednio przed włamaniem spowodowano awarię elektrycznej skrzynki rozdzielczej w pobliżu najcenniejszych drezdeńskich muzeów, odcinając je od dopływu prądu. Kamery obserwacyjne pracowały jednak dalej dzięki niezależnemu zasilaniu.

Gruenes Gewoelbe, gdzie w trzeciej dekadzie XVIII wieku umieścił swój prywatny skarbiec ówczesny książę-elektor Saksonii i zarazem król Polski August II Mocny, znajduje się w kompleksie rokokowej pałacowej rezydencji Residenzschloss. Jej częścią jest także Zwinger (Zwierzyniec), mieszczący jedną z najcenniejszych europejskich kolekcji malarstwa - Galerię Starych Mistrzów. (PAP)

dmi/ mal/

Zobacz także

  • Leandro  i Juninho Bacuna. Fot. EPA/ROBIN VAN LONKHUIJSEN. Fot. PAP/EPA/	ROBIN VAN LONKHUIJSEN
    Leandro i Juninho Bacuna. Fot. EPA/ROBIN VAN LONKHUIJSEN. Fot. PAP/EPA/ ROBIN VAN LONKHUIJSEN

    Curacao jest najmniejszym krajem, który kiedykolwiek awansował na mundial. Mocny rywal na początek

  • Uroczystości pod Ścianą Śmierci na terenie dawnego niemieckiego obozu Auschwitz. Fot. PAP/	Jarek Praszkiewicz
    Uroczystości pod Ścianą Śmierci na terenie dawnego niemieckiego obozu Auschwitz. Fot. PAP/ Jarek Praszkiewicz

    Bogdan Bartnikowski, były więzień: Auschwitz zaczęło się jako obóz dla Polaków

  • Bundestag. Fot. PAP/EPA/	CLEMENS BILAN (zdjęcie ilustracyjne)
    Bundestag. Fot. PAP/EPA/ CLEMENS BILAN (zdjęcie ilustracyjne)

    Bundestag: Polska powinna być traktowana jak równy partner

  • Dariusz Klimczak. Fot. PAP/Marian Zubrzycki
    Dariusz Klimczak. Fot. PAP/Marian Zubrzycki

    Minister Klimczak: porozumieliśmy się z Niemcami ws. darmowych biletów kolejowych dla młodych

Serwisy ogólnodostępne PAP