Hiszpania: wygrał 6,5 mln euro na loterii i wszystko stracił

2020-03-06 20:09 aktualizacja: 2020-03-06, 20:13
Banknoty euro. Fot. PAP/EPA/BORIS ROESSLER
Banknoty euro. Fot. PAP/EPA/BORIS ROESSLER
Hiszpan Francisco Guerrero w grudniu 2005 roku wygrał na loterii Bonoloto prawie 6,5 mln euro. Wtedy myślał, że jest najszczęśliwszym człowiekiem na świecie. Dziennikowi "El Pais" opowiedział o tym, jak stracił majątek i stał się "martwy za życia".

Guerrero, którego historię w piątek opisał "El Pais", mieszka w małej wiosce koło Castellon w hiszpańskiej Walencji, ma 68 lat i jest z zawodu murarzem.

“Pewnego grudniowego dnia tamtego (2005 - PAP) roku po powrocie z pracy do domu dowiedziałem się, że jestem milionerem" - opowiedział dziennikowi. "Początkowo myślałem, że ta wygrana jest w starych pesetach hiszpańskich, gdyż nie wyobrażałem sobie takiej sumy w euro” - dodał.

Guerrero całą wygraną złożył w jednym z banków i pracował dalej jako murarz, myśląc, że ma pieniądze dobrze ulokowane na lokacie z oprocentowaniem na poziomie 17 proc. w skali roku. Kiedy jednak dwa lata po wygranej przyszedł do banku, aby po raz pierwszy podjąć pieniądze, 30 tys. euro na operację nogi, dowiedział się, że stracił całą wygraną, w tym część zarezerwowaną dla czwórki swoich dzieci - po 650 tys. euro dla każdego.

Dziś jest dzikim lokatorem w swoim własnym domu, który - jak twierdzi - nieświadomie zastawił hipotecznie. Cierpi na depresję i chroniczne zaburzenia lękowe. “Leczę się u psychologa, ja na to nie zasłużyłem” - powiedział.

W czwartek rodzina Guerrero wniosła czwarte powództwo w sprawie cywilnej przeciwko bankowi. Sprawa ciągnie się już 14 lat. W trzech pierwszych procesach o odszkodowanie sąd stwierdził, że Guerrero nie zna się na sprawach finansowych i nie został poinformowany o możliwych konsekwencjach zainwestowania w produkty wysokiego ryzyka.

“Pracownik banku powiedział mi, że pieniądze są w dobrych rękach, bez ryzyka, a ja mu ślepo zaufałem. Zniszczyli mi życie” - mówił z płaczem dziennikarzom w czwartek przed drzwiami sądu okręgowego w Castellon.

“Nigdy nie poszedłem do szkoły, nie wiem nawet, co to jest rentowność. Dasz mi kilof i łopatę, to wykonam pracę, ale o bankach nic nie wiem” - tłumaczył Guerrero.

Do tej pory wygrał już trzy sprawy - sąd zdecydował, że bank ma zwrócić jemu i jego dzieciom ok. 2,3 mln euro, ale ta suma wystarczyła tylko na pokrycie długów.

“Jestem całkowicie zrujnowany, martwy za życia" - powiedział murarz. "Ufam sędziom i wierzę w sprawiedliwość” - dodał.

Guerrero tęskni za czasami, kiedy pracował jako marynarz, rolnik czy murarz. “Wygrałem na loterii i to była moja śmierć, zabrali mi dom, ziemie i życie. Co jeszcze chcą mi zabrać?” - powiedział i dodał, że kiedyś był "najszczęśliwszy na świecie".

Z Saragossy Grażyna Opińska (PAP)

opi/ kib/