W Dzienniku Ustaw opublikowano zmienione rozporządzenie dot. stanu epidemii

2020-03-24 21:48 aktualizacja: 2020-03-24, 21:53
Transmisja konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego (2P) i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego (P). Fot. PAP/Mateusz Marek
Transmisja konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego (2P) i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego (P). Fot. PAP/Mateusz Marek
W Dzienniku Ustaw opublikowano we wtorek wieczorem zmienione rozporządzenie ministra zdrowia dotyczące stanu epidemii; wprowadza ono kolejne rozwiązania zapowiedziane przez rząd.

W rozporządzeniu wskazano, że w okresie od 25 marca do 11 kwietnia 2020 r. zakazuje się przemieszczania się z wyjątkiem m.in. wykonywania czynności zawodowych lub zadań służbowych, prowadzenia działalności rolniczej lub prac w gospodarstwie rolnym;  zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego, w tym uzyskania opieki zdrowotnej lub psychologicznej oraz zakupu towarów i usług.

Ograniczenie nie dotyczy też wykonywania ochotniczo i bez wynagrodzenia świadczeń na rzecz przeciwdziałania skutkom COVID-19, w tym w ramach wolontariatu oraz sprawowania lub uczestniczenia w sprawowaniu kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych.

W rozporządzeniu wskazano, że w przypadku gdy przemieszczanie się następuje pieszo – jednocześnie mogą się poruszać dwie osoby w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od siebie.

Jeśli chodzi o środki publicznego transportu zbiorowego – środkiem tym można przewozić, w tym samym czasie, nie więcej osób, niż wynosi połowa miejsc siedzących. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ mhr/