O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Bilans COVID-19 w Polsce w piątek: 401 nowych zakażeń i 24 zgony

Resort zdrowia poinformował w piątek o 401 nowych zakażeniach, w tym 293 na Śląsku, i o śmierci kolejnych 24 osób. Dotąd w Polsce potwierdzono 18 016 przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Zmarło 907 osób, a 6918 wyzdrowiało.

Szpital zakaźny w Warszawie. PAP/Leszek Szymański
Szpital zakaźny w Warszawie. PAP/Leszek Szymański

PAP/Maciej Zieliński

Ministerstwo Zdrowia w piątek rano poinformowało o wykryciu najpierw 235 zakażeń, w tym 204 na Śląsku, i o 10 zgonach. Po południu zaś o kolejnych 166 przypadkach, w tym o 89 na Śląsku, i o 14 ofiarach śmiertelnych.

Najmłodsza osoba, która zmarła w piątek, to 48-letnia kobieta we Wrocławiu, najstarsza to 94-letnia kobieta w Wolicy. Przypadki śmiertelne zanotowano w piątek również w Zawierciu, Cieszynie, Tychach, Grudziądzu, Starachowicach, Łańcucie, Legnicy, Bolesławcu, Kędzierzynie-Koźlu, Zgierzu, Mikołowie, Koszalinie, Bydgoszczy i w Lublinie.

W ostatnich pięciu dniach najwięcej nowych przypadków zdiagnozowano we wtorek – 556, z których 492 wykryto na Śląsku. W pozostałych dniach było to odpowiednio: poniedziałek – 330 (213 na Śląsku); środa – 322 (167 na Śląsku); czwartek – 411 (302 na Śląsku). Pod względem zgonów najwięcej przypadków zanotowano w tym czasie we wtorek, bo 28, a najmniej w poniedziałek – 11.

Najwięcej zakażeń potwierdzono do tej pory w woj. śląskim – 4994 chorych, z których 172 zmarło. W woj. mazowieckim zanotowano 2930 zakażeń i 230 zgonów; w woj. dolnośląskim – 2141 zakażeń i 82 zgony; w woj. wielkopolskim – 1752 zakażenia i 135 zgonów; w woj. łódzkim – 1227 zakażeń i 45 zgonów; w woj. małopolskim – 1117 zakażeń i 35 zgonów; w woj. kujawsko-pomorskim – 581 zakażeń i 41 zgony; w woj. opolskim – 527 zakażenia i 38 zgonów.

W woj. pomorskim zanotowano 493 zakażenia i 28 zgonów; w woj. zachodniopomorskim – 491 zakażeń i 17 zgonów; w woj. lubelskim – 401 zakażeń i 14 zgonów; w woj. podlaskim – 387 zakażenia i 8 zgonów; w woj. podkarpackim – 373 zakażenia i 31 zgonów; w woj. świętokrzyskim – 340 zakażeń i 16 zgonów; w woj. warmińsko-mazurskim – 170 zakażenia i jeden zgon; w woj. lubuskim – 92 zakażenia, żadnego zgonu.

Ponadto Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek, że w kierunku koronawirusa od początku epidemii przebadano 576 tys. 276 próbek (526 tys. 895 osoby). Ostatniej doby wykonano ponad 21,9 tys. testów diagnostycznych.(PAP)

Autorka: Klaudia Torchała

tor/ joz

Zobacz także

  • Fot. PAP/Leszek Szymański
    Fot. PAP/Leszek Szymański

    Wirusolog: jesienią koronawirus znowu uderzy

  • Fot. PAP/Wojtek Jargiło
    Fot. PAP/Wojtek Jargiło

    "Rz": już nie umieramy nadmiarowo. Po rekordowych liczbach zgonów w Polsce trend hamuje

  • Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Aleksander Koźmiński
    Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Aleksander Koźmiński

    Ciężki przebieg COVID-19 może skomplikować ciążę

  • Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI
    Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

    Ponad 5 milionów dzieci na świecie osieroconych w wyniku COVID-19

Serwisy ogólnodostępne PAP