W ECS w Gdańsku można ponownie zwiedzać wystawę stałą

2020-05-21 14:12 aktualizacja: 2020-05-21, 14:28
Po ponad dwumiesięcznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa swoją działalność wznowiło w czwartek Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku. Nieczynne są nadal biblioteka, czytelnia, archiwum, sale konferencyjne, miejsce edukacyjne dla dzieci i audytorium.

"Budynek Europejskiego Centrum Solidarności należy dziś do najbardziej atrakcyjnych i najbardziej bezpiecznych zamkniętych miejsc, w których w czasach pandemii możemy spędzić wolny czas" - powiedział na konferencji prasowej dyrektor ECS Basil Kerski.

W ECS otwarta została ponownie wystawa stała, którą będzie mogło jednorazowo zwiedzać, zgodnie z wymogami sanitarnymi, 150 osób. Udostępniony dla zwiedzających będzie również ogród zimowy, taras, kiosk muzealny oraz restauracja, która będzie mogła jednorazowo w bezpieczny sposób obsłużyć wewnątrz 53, a w ogródku 18 osób.

"Granice są jeszcze są zamknięte, nie ma turystów zagranicznych. Latem w ostatnich latach połowę odwiedzających ECS stanowili cudzoziemcy. Krajowa turystyka też się jeszcze nie rozpędziła. W tej sytuacji uznaliśmy, że naszym głównym odbiorcą w pierwszych tygodniach będą głównie goście z Pomorza. Dlatego też do 30 czerwca ECS otwarte będzie w czwartki, piątki oraz weekendy, a od 1 lipca już cały tydzień" - wyjaśnił Kerski.

Na terenie placówki znajdzie się ok. 30 stanowisk do dezynfekcji rąk. Każdy zwiedzający otrzyma też od pracowników ECS jednorazowe rękawiczki ochronne. Wprowadzona została jedna cena biletu - 18 zł - wraz z bezobsługowym audioprzewodnikiem, które po każdym użyciu są poddawane dezynfekcji.

Europejskie Centrum Solidarności zostało powołane do życia 8 listopada 2007 r. przez miasto Gdańsk, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Samorząd Województwa Pomorskiego, NSZZ "Solidarność" i Fundację Centrum Solidarności.

Budowę siedziby ECS rozpoczęto w 2010 r. na dawnych terenach gdańskiej stoczni, w bezpośrednim sąsiedztwie placu Solidarności, na którym stoi Pomnik Poległych Stoczniowców. ECS otwarte zostało 30 i 31 sierpnia 2014 roku, w 34. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. Centralną jego częścią jest wystawa stała poświęcona historii Solidarności oraz innych ruchów opozycyjnych, które doprowadziły do upadku komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej. W siedmiu tematycznych salach na dwóch kondygnacjach prezentowanych jest ok. 2 tys. eksponatów.

W placówce znajdują się także biblioteka, która docelowo może pomieścić ok. 70 tys. książek oraz multimedialna sala edukacyjna dla dzieci - "Wydział Zabaw". W Centrum ulokowano też archiwum i salę wielofunkcyjną dla 419 słuchaczy. W obiekcie ma też swoje biuro Lech Wałęsa. Na dachu placówki urządzono taras widokowy, a w jej przestronnym holu - ogród zimowy. (PAP)

autor: Robert Pietrzak

rop/ dki/