O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Zmarł hiszpański pisarz Carlos Ruiz Zafon

W piątek w Los Angeles zmarł hiszpański pisarz Carlos Ruiz Zafon, autor bestsellera “Cień wiatru”. 55-letni pisarz od dwóch lat cierpiał na chorobę nowotworową.

Carlos Ruiz Zafon. Fot. PAP/EPA/JOSE LUIS CEREJIDO
Carlos Ruiz Zafon. Fot. PAP/EPA/JOSE LUIS CEREJIDO

Pochodzący z Barcelony Zafon na początku kariery pracował jako dziennikarz, a także specjalista ds. reklamy. Z czasem poświęcił się pisaniu powieści, a także scenariuszy filmowych.

Pierwsze utwory literackie Zafona były skierowane do młodzieży. W dekadzie lat 90. XX w. napisał “Księcia mgły”, “Pałac Północy”, “Światła września”, a także powieść “Marina”.

W 1993 r. Zafon przeniósł się do Los Angeles. To tam powstała jego najsłynniejsza książka, “Cień wiatru”. Wydana w 2001 r. powieść stała się bestsellerem, który przetłumaczono na ponad 40 języków świata, w tym na język polski.

W kolejnych latach Carlos Ruiz Zafon wydał m.in. powieści “Gra anioła” oraz “Więzień nieba”.

Rodzime media szeroko komentując zgon Zafona, przypominają, że był on “pierwszym w swoim pokoleniu hiszpańskim autorem bestsellera”.

“Odszedł pionier nowej epoki narracji komercyjnej, który uczynił modną tradycję gotycką swego rodzinnego miasta” - napisał dziennik “El Mundo”, przypominając o licznych międzynarodowych nagrodach literackich Zafona, w tym m.in. Original Voices Award i British Book Award. (PAP)

zat/ kar/

Tematy

Zobacz także

  • Znicz Fot. PAP/ Marcin Bielecki
    Znicz Fot. PAP/ Marcin Bielecki

    Znaleziono zwłoki mężczyzny ze śladami pogryzienia przez psy. Prokuratura bada sprawę

  • Policja (zdjęcie ilustracyjne). Fot. PAP/Darek Delmanowicz
    Policja (zdjęcie ilustracyjne). Fot. PAP/Darek Delmanowicz

    Zmarła 24-latka zaatakowana w Toruniu przez obcokrajowca

  • Korytarz szpitalny Fot. PAP/Leszek Szymański
    Korytarz szpitalny Fot. PAP/Leszek Szymański

    Groźne zapalenie płuc. W zimie liczba zgonów wzrasta dwukrotnie

  • Karetka Fot. PAP/EPA/ADAM DAVIS
    Karetka Fot. PAP/EPA/ADAM DAVIS

    Ptasia grypa w USA. Zmarła pierwsza osoba zakażona wirusem

Serwisy ogólnodostępne PAP