Podpisano list intencyjny ws. powołania Muzeum Bł. Ks. J. Popiełuszki w Okopach

2020-06-25 16:39 aktualizacja: 2020-06-25, 16:41
Warszawa, 25.06.2020. Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński (C), brat ks. Jerzego – Józef Popiełuszko (2L), marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki (2P) podczas uroczystości, w MKiDN podpisania listu intencyjnego ws. powołania Muzeum Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki w Okopach – Oddziału Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Fot. PAP/Mateusz Marek
Warszawa, 25.06.2020. Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński (C), brat ks. Jerzego – Józef Popiełuszko (2L), marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki (2P) podczas uroczystości, w MKiDN podpisania listu intencyjnego ws. powołania Muzeum Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki w Okopach – Oddziału Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Fot. PAP/Mateusz Marek
List intencyjny ws. powołania Muzeum Błogosławionego Ks. Jerzego Popiełuszki w Okopach - Oddziale Muzeum Podlaskiego w Białymstoku podpisali w czwartek brat księdza, Józef Popiełuszko, wiceprezes Fundacji im. ks. Jerzego Popiełuszko "Dobro" i dyr. Muzeum Podlaskiego w Białymstoku Waldemar Wilczewski.

Uroczystość podpisania listu intencyjnego odbyła się w siedzibie MKiDN w Warszawie w obecności m.in. wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego oraz marszałka województwa podlaskiego Artura Kosickiego.

"Dzisiaj mamy przyjemność uczestniczyć w uroczystości podpisania listu intencyjnego dot. powołania kolejnej instytucji, bardzo ważnej na mapie polskiej pamięci, Muzeum Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki" - powiedział minister kultury.  Jak dodał, "nikomu nie trzeba tłumaczyć, jak ważną postacią w polskiej historii był Jerzy Popiełuszko". Podkreślił, że ks. Popiełuszko był człowiekiem, którego dewizą było: "zło dobrem zwyciężaj". "To powinniśmy sobie zawsze powtarzać, bo ksiądz Popiełuszko tę dewizę realizował przez całe życie i za tę dewizę także poświęcił życie" - przypomniał minister kultury.

Gliński wskazał, że "idea organizowania instytucji muzealnych w miejscu, które pamięta bohatera, w miejscu urodzin ks. Jerzego Popiełuszki w tym wypadku, ale w ogóle idea organizowania muzeum, które są związane z miejscem, z otoczeniem, z artefaktami, z konkretem historycznym, to jest idea dobra, bo ona dobrze oddziałuje na wyobraźnię, na nasze zmysły poznawcze". Ocenił, że to jest coś "zawsze bardzo ciekawego, żeby udać się do tego miejsca, w którym coś istotnego się stało, albo ktoś istotny np. się wychowywał".

Podkreślił, że ks. Popiełuszko "symbolizuje terror PRL-owski". "A o tym trzeba też pamiętać, że czas PRL-u to był także czas terroru, czas nieludzki i pamięć jest ważna w tym aspekcie, ponieważ żyjąc w demokracji, wolności bardzo często zapominamy o tych najważniejszych wyborach, a czasami były to wybory pomiędzy życiem, a śmiercią" - mówił wicepremier Gliński.

Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki powiedział, że "ten list intencyjny rozpoczyna okres projektowania, podejmowania decyzji inwestycyjnych". Wyraził nadzieję, że jeszcze w tej kadencji sejmiku województwa, która trwa do 2023 r. muzeum zostanie otwarte. "Jako mieszkańcy Podlasia i całej Polski powinniśmy dbać o pamięć o błogosławionym ks. Jerzym. O jego historii powinni wiedzieć nie tylko mieszkańcy naszego kraju, ale też mieszkańcy całego świata. To wspaniały człowiek i wielki patriota, dlatego jesteśmy winni mu pamięć i powinniśmy głosić to, co mówił, bo to jest nasz narodowy bohater" - dodał.

Brat księdza Jerzego, Józef Popiełuszko, wyraził wdzięczność za zaangażowanie i pomoc ministrowi kultury, marszałkowi województwa podlaskiego i burmistrzowi oraz Przewodniczącemu Rady Fundacji "Dobro" Bogdanowi Romaniukowi.

Dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku Waldemar Wilczewski przypomniał, że "to na Podlasiu w Okopach rodziło się powołanie księdza Popiełuszki". "Każde miejsce nadaje człowiekowi kształt, każde, w którym się obraca, w którym przebywa, tak samo kształt ks. Popiełuszce nadawało jego najbliższe otoczenie, najpierw te właśnie w Okopach, z których jako 19-latek wyjechał na studia do Warszawy" - mówił. Według Wilczewskiego "dzisiejszy list intencyjny kieruje ks. Popiełuszkę na nowo do rodzinnego domu".

Wyraził przekonanie, że "jest to szczególnie ważne wydarzenie dla mieszkańców Podlasia, regionu, z którego ks. Popiełuszko wyruszył na pełnienie swojej misji, zakończonej tragicznie, jednak zwycięskiej, bo pamięć o ks. Popiełuszce żyje w całej Polsce". "Mam nadzieję, że Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki w Okopach przyczyni się do tego, że ta pamięć będzie bardzo szeroko promieniowała" - podkreślił.

MKiDN podało, że celem Muzeum będzie "gromadzenie, przechowywanie, opracowanie i udostępnianie materiałów związanych z życiem działalnością i spuścizną błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki oraz prowadzenie badań naukowych i działań edukacyjnych poświęconych czasom życia ks. Jerzego Popiełuszki". (PAP)

Autor: Olga Łozińska, Katarzyna Krzykowska

oloz/ksi/aszw/

TEMATY: