Poczta doręczy co najmniej 194 tys. szt. pakietów wyborczych przed II turą

2020-07-07 10:02 aktualizacja: 2020-07-07, 10:52
Fot. PAPPAP/Rafał Guz
Fot. PAPPAP/Rafał Guz
Poczta Polska doręczy co najmniej 194 tys. szt. pakietów wyborczych przed II turą wyborów prezydenckich, czyli o 20 tys. więcej niż przed I turą. Ich dystrybucja rozpoczęła się w poniedziałek 6 lipca w całej Polsce i potrwa do 10 lipca - podała spółka.

Według informacji przesłanej przez Pocztę, do doręczenia przed II turą wyborów prezydenckich zostało już przekazanych 194 tys. szt. pakietów wyborczych, a przed 28 czerwca, czyli przed I turą wyborów prezydenckich pracownicy Poczty Polskiej doręczyli 174 tys. pakietów wyborczych. Obecnie liczba wyborców, którzy zdecydowali się na głosowanie korespondencyjne, wzrosła więc o ponad 20 tys.

Dodatkowo pocztowcy obsługują osoby przebywające na kwarantannie, izolacji lub izolacji domowej. W przypadku tej grupy obowiązują specjalne zasady, karty do głosowania otrzymają oni najpóźniej dwa dni przed wyborami, czyli 10 lipca.

Jak podano w komunikacie, pakiety wyborcze są nadawane przez urzędy gmin wyłącznie jako przesyłki polecone. Pakiety wyborcze oznaczone są specjalnym nadrukiem „Przesyłka Wyborcza”. W kopercie znajduje się karta do głosowania, instrukcja głosowania, oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania oraz koperta zwrotna z oznaczeniem „PRZESYŁKA WYBORCZA” i informacją o zwolnieniu z opłaty pocztowej, a także koperta na kartę do głosowania z oznaczeniem „KOPERTA NA KARTĘ DO GŁOSOWANIA”.

Według informacji przesłanej przez Pocztę, po oddaniu głosu i wypełnieniu oświadczenia należy zakleić kopertę i wrzucić ją do tzw. czerwonej skrzynki pocztowej najpóźniej do 10 lipca, czyli najbliższego piątku. Wyborca może swój pakiet wyborczy także oddać bezpośrednio do obwodowej komisji wyborczej w dniu wyborów lub do urzędu gminy – najpóźniej 10 lipca.

W komunikacie podano, że doręczaniem pakietów zajmują się dwuosobowe zespoły pocztowców. Pakiety doręczane są do skrzynek lub „do drzwi lokalu”, jeśli taka dyspozycja znajduje się na kopercie. W przypadku, jeśli zespół pocztowców nie mógł doręczyć pakietu i pozostawił awizo, wyborca ma 1 dzień na odbiór przesyłki wyborczej oczekującej we wskazanej placówce pocztowej.

Poczta zapewniła, że wszyscy pracownicy na bieżąco otrzymują jednorazowe rękawiczki, maseczki ochronne oraz środki dezynfekcyjne i  przyłbice. Dodatkowo ci, którzy w ramach obsługi wyborów prezydenckich roznoszą pakiety do osób przebywających na kwarantannie, wyposażeni są w maseczki FFP2 i fartuchy ochronne. Osoby niepełnosprawne oraz przebywające na kwarantannie mają możliwość oddania listonoszowi pakietu już po oddaniu głosu. Jeżeli wyborca chce tak postąpić, musi uprzedzić listonosza, który przed drzwiami postawi mobilną skrzynkę nadawczą i zaczeka nie dłużej niż 10 minut na wrzucenie do skrzynki koperty zwrotnej. (PAP)

autor: Małgorzata Werner-Woś