Szef MON: rozpoczęła się budowa Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie

2020-08-03 12:32 aktualizacja: 2020-08-03, 16:50
Ossów, 03.08.2020. Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas konferencji prasowej poświęconej budowie Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Fot. PAP/Marcin Obara
Ossów, 03.08.2020. Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas konferencji prasowej poświęconej budowie Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Fot. PAP/Marcin Obara
W przeddzień stulecia Bitwy Warszawskiej 1920 rozpoczynamy budowę muzeum w Ossowie (Mazowieckie) - poinformował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Chcemy, żeby muzeum powstało w ciągu dwóch lat - zapowiedział w poniedziałek na briefingu na polu bitwy.

Konferencja prasowa szefa MON odbyła się w Ossowie na tle placu budowy, gdzie podjęto już pierwszy etap prac. Koparki zaczęły wyrównywać koryto strumienia, który przebiega przez dawne pole bitwy.

"Przekazuję dobrą wiadomość. Dopełniliśmy wszystkich formalności związanych z budową Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie. W związku z tym zarówno robotnicy, jak i urządzenia wkraczają na plac budowy. Założenie jest takie, żeby Muzeum w Ossowie było filią Muzeum Wojska Polskiego" - powiedział.

"W przeddzień stulecia Bitwy Warszawskiej rozpoczynamy prace budowalne. Chcemy, żeby muzeum powstało w ciągu dwóch lat" - oświadczył Błaszczak. "Gwarantujemy tu sprawność w działaniu i gwarantujemy, że nasz cel osiągniemy" - zapewnił.

Minister podkreślił, że muzeum będzie czynne przez cały rok, a nie tylko 15 sierpnia, gdy świętujemy zwycięstwo z 1920 r. "Założenie jest takie, żeby muzeum było przystępne, żeby ekspozycje były ciekawe, żeby upowszechniać wiedzę na temat tego epokowego zwycięstwa. Zwycięstwa, które określane jest w literaturze, jako osiemnasta bitwa decydująca o losach świata" - wskazał.

Błaszczak podziękował staroście powiatu wołomińskiego Adamowi Lubiakowi

Błaszczak podziękował za dobrą współpracę staroście powiatu wołomińskiego Adamowi Lubiakowi - Ossów należy do tego powiatu i Wojsku Polskiemu - głównie Stołecznemu Zarządowi Infrastruktury odpowiedzialnemu za przygotowanie inwestycji.

Powiedział, że wykonawcą inwestycji są szeroko rozumiane instytucje resortu obrony narodowej. "Gwarantujemy tu sprawność w działaniu i gwarantujemy, że nasz cel osiągniemy" - zapewnił szef MON.

Prace budowlane powierzono spółce Agencji Mienia Wojskowego AMW Sinewia.

Wojewoda mazowiecki wydał decyzję o pozwoleniu na budowę Muzeum Bitwy Warszawskiej 3 lipca. 9 lipca 2020 r. inwestor - Muzeum Wojska Polskiego zawarło umowę z Generalnym Wykonawcą - spółką AMW Sinevia - poinformowało MON.

Powierzchnia muzeum wyniesie 4,8 tys. mkw. W muzeum będą zgromadzone dokumenty, eksponaty, uzbrojenie i pamiątki z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Placówka będzie również prowadziła działalność edukacyjną skierowaną przede wszystkim do młodego pokolenia.

Wiceszef Stołecznego Zarządu Infrastruktury płk Adam Piątek powiedział, że całość inwestycji w oddział MWP to 12 hektarów. Projekt przewiduje stworzenia wzniesienia z czterokondygnacyjnym budynkiem muzeum i dwoma masztami stulecia Bitwy. Na 70-metrowych masztach powiewać mają biało-czerwone proporce górujące nad dawnym polem bitwy.

Na wzniesieniu umieszczone będą trybuny dla widzów rekonstrukcji historycznych. Nasyp o wysokość 17 metrów będzie z trzech stron otaczał budynek Muzeum - od wschodu, zachodu i południa. Do jego usypania potrzebne będzie 190 tys. m sześć. ziemi. Amfiteatr będzie miał 4 tys. miejsc siedzących.

Na placu przed muzeum przewidziano miejsce dla rekonstrukcji historycznych

Na placu przed muzeum - polach bitwy z 1920 r. - przewidziano miejsce dla rekonstrukcji historycznych. Między masztami - zachodnim i wschodnim będzie biegła Aleja Zwycięstwa - przystosowana do ruchu m.in. maszyn wojskowych podczas rekonstrukcji.

Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie ma zostać miejscem spotkań wielbicieli historii i tradycji polskiego patriotyzmu, historyków, badaczy, młodzieży, żołnierzy, harcerzy, uczniów klas mundurowych - zapowiada MON.

AMW Sinewia pracuje dla instytucji wojskowych oraz na rynku komercyjnych inwestycji z zakresu budownictwa specjalistycznego oraz mieszkaniowego. Istnieje od 2011 r. i zrealizowała ponad 200 inwestycji, w tym projekty związane z modernizacją budynków, projekty z branży mieszkaniowej, obiekty strzelnicze.

Spółka należy do Skarbu Państwa, a w jego imieniu do Agencji Mienia Wojskowego. (PAP)

autorzy: Aleksander Główczewski, Agnieszka Ziemska