Kaczmarska: podczas Zgromadzenia Narodowego będą przestrzegane wszelkie procedury sanitarne

2020-08-04 07:00 aktualizacja: 2020-08-05, 07:14
Szefowa Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska. Fot. PAP/Leszek Szymański
Szefowa Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska. Fot. PAP/Leszek Szymański
Podczas Zgromadzenia Narodowego będą przestrzegane wszelkie procedury sanitarno-epidemiologicznymi; każdy z parlamentarzystów i zaproszonych gości będzie miał mierzoną temperaturę i otrzyma maskę; będą też oddzielne wejścia - poinformowała we wtorek szefowa Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska.

Zwołane na 6 sierpnia posiedzenie Zgromadzenia Narodowego rozpocznie się o godz. 10 w Sejmie. Prezydent Andrzej Duda złoży wówczas przysięgę i obejmie urząd prezydenta na drugą kadencję. W związku z epidemią koronawirusa i przypadki zakażenia stwierdzonymi także wśród parlamentarzystów podczas Zgromadzenia mają obowiązywać szczególne środki ostrożności.

"Tak, jak przed każdym posiedzeniem Sejmu, także przed tym ważnym, doniosłym wydarzeniem - Zgromadzeniem Narodowym - będą przestrzegane wszelkie procedury związane z warunkami sanitarno-epidemiologicznymi" - zapewniła Kaczmarska na konferencji prasowej w Sejmie.

"Wszędzie tak, jak przed każdym posiedzeniem, będą wystawione płyny dezynfekcyjne, zostaną także zdezynfekowane ciągi komunikacyjne, sala obrad oraz sale komisyjne. Każdy z parlamentarzystów oraz zaproszonych gości przy wejściu głównym będzie miał mierzoną temperaturę, każdy otrzyma maski. Jeśli chodzi o członków Zgromadzenia Narodowego będą to maski PP3 zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego" - powiedziała minister.

Jak dodała członkowie Zgromadzenia Narodowego - posłowie i senatorowie - będą wchodzić przez ogrody sejmowe; goście, korpus dyplomatyczny, też będzie wchodził oddzielnym wejściem od ulicy Wiejskiej.

Goście, którzy zajmą miejsca w Sali Kolumnowej oraz w sali 118 również będą mieli oddzielne wejścia od strony Senatu. Prezydent, premier oraz goście zaproszeni na galerię sejmową - jak mówiła Kaczmarska - wejdą głównym wejściem.

Infografika PAP/Maria Samczuk

Dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka powiedział, że przeprowadzenie posiedzenia Zgromadzenia Narodowego nie jest dla Kancelarii Sejmu "nadzwyczajnym wydarzeniem w sensie bezpieczeństwa uczestników tego Zgromadzenia".

"Wprowadzone przez nas procedury antyCovidowe, realizowane są już od kilku miesięcy i zespół, który powstał po pierwszych informacjach związanych z pandemią powoduje, że jesteśmy przygotowani, aby tego typu wydarzenia przeprowadzać w Sejmie" - zaznaczył Grzegrzółka.

Jak mówił, środki bezpieczeństwa na co dzień stosowane w Sejmie, będą powielone i rozszerzone w dniu posiedzenia Zgromadzenia Narodowego. Kancelaria Sejmu będzie tu stosować się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego.

Kaczmarska pytana, czy na sali plenarnej parlamentarzyście będą rozsadzeni, czyli będą zajmowali co drugie miejsce odparła, że decyzję o miejscu przeprowadzenia ZN marszałek Sejmu podjęła po konsultacji z członkami Prezydium Sejmu. "Członkowie Prezydium jednomyślnie opowiedzieli się za miejscem (posiedzenia) Zgromadzenia w gmachu Sejmu" - zaznaczyła.

"W związku z tym mamy takie warunki i musimy się dostosować. Ponieważ nie można zachować tego dystansu społecznego rekomendowane są maski, medyczne można powiedzieć PP3 i też takie maski każdy z parlamentarzystów otrzyma" - zapewniła Kaczmarska. Dodała, że każdy klub parlamentarny będzie miał swój sektor na sali plenarnej. "I to przewodniczący (klubów) będą decydować jak rozmieszczą parlamentarzystów podczas Zgromadzenia Narodowego" - dodała.

Kaczmarska: każdy parlamentarzysta ma wstęp na Zgromadzenie Narodowe niezależnie od tego, czy ma maseczkę

Szefowa Kancelarii Sejmu pytana, czy Andrzej Duda powinien założyć maseczkę podczas Zgromadzenia, odparła, że nie ma na ten temat informacji. Natomiast, jak dodał, zgodnie z rekomendacją GIS prezydent jest zwolniony z obowiązku noszenia maseczki podczas tej uroczystości.

Pytana o deklarację posłów Konfederacji, że nie założą maseczki podczas Zgromadzenia, odparła, że może tylko wyrazić ubolewanie po takiej informacji. "Natomiast każdy na salę plenarną ma wstęp, niezależnie od tego czy ma maseczkę, czy nie ma maseczki. To jest Zgromadzenia Narodowe, jest oddzielny regulamin Zgromadzenia Narodowego, w związku z tym każdy parlamentarzysta ma prawo wstępu na salę obrad" - podkreśliła Kaczmarska.

Poinformowała, że według danych, które posiada, obecnie 20 parlamentarzystów zadeklarowało, że przebadali się na obecność koronawirusa.

Dopytywana, dlaczego posłom będą zwracane opłaty za testy wykonywane komercyjnie, odparła, że badanie na obecność COVID-19 jest jednym z "elementów prewencyjnych", a Kancelaria traktuje parlamentarzystów jak pracowników, którzy będą przebywać w swoim miejscu pracy. Ponadto - jak dodała Kaczmarska - taka decyzja zapadła podczas konsultacji w trakcie Konwentu Seniorów.

Kaczmarska dodała, że szefowie klubów i kół parlamentarnych potwierdzili, że "większość członków" klubów i kół, z wyjątkiem Koalicji Obywatelskiej, weźmie udział w Zgromadzeniu Narodowym. "Przewodniczący klubów i kół, większości klubów i kół, potwierdzili, że większość członków będzie uczestniczyć w Zgromadzeniu Narodowym, jedynie KO przekazała informację, że takich danych nie udostępni" - podkreśliła szefowa Kancelarii Sejmu. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa, Mateusz Roszak