Swiatłana Cichanouska z wizytą w Warszawie

2020-09-09 07:11 aktualizacja: 2020-09-09, 10:45
Warszawa, 09.09.2020. Premier Mateusz Morawiecki (P) i liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska (L) podczas powitania w KPRM w Warszawie. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Warszawa, 09.09.2020. Premier Mateusz Morawiecki (P) i liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska (L) podczas powitania w KPRM w Warszawie. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Liderka białoruskiej opozycji, kontrkandydatka w wyborach prezydenckich Alaksandra Łukaszenki - Swiatłana Cichanouska w środę będzie przebywać z wizytą w Warszawie; spotka się m.in. z premierem Mateuszem Morawieckim i wygłosi wykład na Uniwersytecie Warszawskim.

Głównymi tematami rozmów premiera z Cichanouską - jak informowało Centrum Informacyjne Rządu - będzie sytuacja na Białorusi, uwolnienie więźniów politycznych i wspieranie społeczeństwa obywatelskiego. Spotkanie odbędzie się o godz. 9 w kancelarii premiera, skąd szef rządu i Cichanouska udadzą się do Domu Białoruskiego, gdzie zaplanowane są spotkanie z mniejszością białoruską mieszkającą w Polsce oraz wystąpienie premiera.

Oprócz wizyty w siedzibie polskiego rządu Cichanouska wraz z premierem pojawi się na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie przed godz. 11 wygłosi wykład.

W środę Cichanouska ma spotkać się także z szefem NSZZ "Solidarność" Piotrem Dudą. W czwartek natomiast ma wziąć udział w Forum Gospodarczym 2020 w Karpaczu i spotkać się z liderem PO Borysem Budką.

Cichanouska według oficjalnych wyników przegrała wybory prezydenckie z 9 sierpnia, zdobywając zaledwie 10,1 proc. głosów. Według Centralnej Komisji Wyborczej prezydent Alaksandr Łukaszenka zdobył 80,1 proc. głosów. Od 9 sierpnia trwają protesty Białorusinów, którzy uważają, że wybory zostały sfałszowane. Cichanouska przebywa na Litwie. Do wyjazdu została najprawdopodobniej nakłoniona przez władze białoruskie. (PAP)

autor: Mateusz Roszak