Premier: Dom Białoruski w Warszawie otrzyma nową siedzibę

2020-09-09 10:20 aktualizacja: 2020-09-09, 10:55
Warszawa, 09.09.2020. Premier Mateusz Morawiecki (P) i liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska (L) podczas spotkania z mniejszością białoruską w Polsce w Domu Białoruskim. Fot. PAP/Piotr Nowak
Warszawa, 09.09.2020. Premier Mateusz Morawiecki (P) i liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska (L) podczas spotkania z mniejszością białoruską w Polsce w Domu Białoruskim. Fot. PAP/Piotr Nowak
Solidarność z Białorusią to nasz wkład w budowę bezpiecznej, wolnej i demokratycznej Europy – wskazał w środę premier Mateusz Morawiecki. Poinformował, że Dom Białoruski w Warszawie otrzyma nową siedzibę.

"Dokładnie miesiąc temu na Białorusi odbyły się +wybory+ prezydenckie, których wynik miał być taki, jak przez ostatnie 26 lat. Jednak tym razem naród białoruski powiedział +dość+ i od 31 dni z niespotykaną wcześniej siłą walczy o wolność i demokrację" – napisał w mediach społecznościowych szef rządu.

Przypomniał, że na środę zaplanowano jego spotkanie z liderką białoruskiej opozycji - "kobietą, która stanowi żywy symbol tej batalii i daje nadzieję milionom swoich rodaków na wygraną z Aleksandrem Łukaszenką".

"Swiatłana Cichnouska będzie gościła w Polsce i chciałbym, by poczuła nasze wsparcie i solidarność. W planach mamy rozmowę w cztery oczy oraz spotkania z mniejszością białoruską w Polsce i studentami na Uniwersytecie Warszawskim" – napisał Morawiecki.

Jak zauważył, z pewnością z obu stron padnie wiele pytań. "Sytuacja jest dynamiczna i Polska robi wszystko, by odpowiednio reagować na zmieniające się realia protestów. Monitorujemy sytuację za wschodnią granicą i pracujemy nad wsparciem dla Białorusinów w kraju, jak i zagranicą - na forum unijnym i międzynarodowym" – zapewnił.

"Chciałbym, by wolni Białorusini mieli w Polsce oparcie i bezpieczną przystań, dlatego będę miał dla nich niespodziankę, którą przekażę na ręce Swiatłany Cichnouskiej" – poinformował.

"Nowa siedziba Domu Białoruskiego - jako miejsca koordynacji ich walki i budowy społeczeństwa obywatelskiego to z pewnością wsparcie, którego teraz potrzebują. Solidarność z Białorusią to nasz wkład w budowę bezpiecznej, wolnej i demokratycznej Europy" - zaznaczył premier. (PAP)

autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl