Orędzie przewodniczącej Komisji Europejskiej

2020-09-16 09:52 aktualizacja: 2020-09-16, 22:19
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula Von Der Leyen wygłasza swoje pierwsze przemówienie o stanie Unii na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Brukseli, w Belgii, 16 września. Fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula Von Der Leyen wygłasza swoje pierwsze przemówienie o stanie Unii na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Brukseli, w Belgii, 16 września. Fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET
Komisja Europejska proponuje zwiększenie celu redukcji emisji do 2030 r. z 40 do co najmniej 55 proc. w odniesieniu do poziomu z 1990 r. - poinformowała w Parlamencie Europejskim szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

"Aby zostać pierwszym kontynentem neutralnym dla klimatu, proponujemy zwiększyć cel redukcji emisji do 2030 r. co najmniej do 55 proc.. Zdaję sobie sprawę, że dla niektórych to za dużo, a dla innych za mało. Ale nasza gospodarka i przemysł mogą sobie z tym poradzić. Oni też tego chcą" - powiedziała szefowa Komisji Europejskiej.

Przedstawiona na początku tego roku przez KE propozycja prawa klimatycznego jest elementem Europejskiego Zielonego Ładu, sztandarowego programu obecnej Komisji, który ma sprawić, że do 2050 roku Unia Europejska będzie neutralna klimatycznie.

Żeby to było możliwe - zdaniem Komisji Europejskiej - potrzebne jest zwiększenie celu redukcji emisji na 2030 rok. Obecnie cel ten to 40 proc.

Swoje stanowisko w tej sprawie musi jeszcze wyrazić PE w głosowaniu na sesji plenarnej. Następnie dojdzie do rozmów z Radą UE (krajami członkowskimi) nad ostatecznym kształtem przepisów. 

Von der Leyen zapowiada wzmocnienie unijnych agend zdrowotnych

Szefowa KE Ursula von der Leyen zapowiedziała w środę w PE wzmocnienie Europejskiej Agencji Leków oraz Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, a także zorganizowanie w przyszłym roku globalnego szczytu ws. zdrowia wraz z krajami G20.

Niemka mówiła o tym w dorocznym orędziu o stanie UE wygłaszanym przed europarlamentem. Jak podkreśliła, poza wzmocnieniem istniejących agend kolejnym krokiem będzie budowanie europejskiej agencji na rzecz zaawansowanych badań i rozwoju w zakresie biomedycyny.

"Europejczycy wciąż cierpią, to okres, któremu towarzyszy wielka niepewność dla milionów ludzi; ludzie martwią się zdrowiem, przyszłością, miejscami pracy. Pandemia i brak pewności się nie skończyły" - zauważyła przewodnicząca Komisji.

Jej zdaniem każdy kraj UE robił co mógł dla swoich obywateli, a "Europa zrobiła więcej niż kiedykolwiek wcześniej" w związku z pandemią. Zauważyła, że zwiększono produkcję masek, testów, rękawiczek ochronnych czy aparatury wspomagającej życie. 

Von der Leyen: 20 proc. środków z funduszu odbudowy na inwestycje cyfrowe 

20 proc. z 750 mld euro funduszu obudowy gospodarki po koronawirusie będzie przeznaczonych na inwestycje cyfrowe  - zapowiedziała w środę w Parlamencie Europejskim szefowa KE Ursula von der Leyen.

Jak przekonywała, nie było lepszego momentu na inwestowanie w technologie w całej UE, od Lizbony poprzez Sofię aż po Katowice. Fundusz odbudowy - argumentowała - to niepowtarzalna okazja, którą powinno się wykorzystać i przyjąć wspólne podejście do rozbudowy infrastruktury cyfrowej.

"Nie może być tak, że 40 proc. mieszkańców na obszarach wiejskich wciąż nie ma dostępu do internetu szerokopasmowego" - tłumaczyła. Zwróciła uwagę, że bez odpowiedniej przepustowości sieci nie można prowadzić czy rozwijać przedsiębiorstw na obszarach wiejskich.

Von der Leyen poinformowała ponadto, że KE zaproponuje "bezpieczną tożsamość cyfrową" na poziomie europejskim. Obywatele będą mogli ją wykorzystać do takich prozaicznych celów, jak wypożyczenie roweru, ale też np. do płacenia podatków.

Von der Leyen: wybory na Białorusi nie były wolne ani uczciwe

Wybory na Białorusi nie były ani wolne, ani uczciwe, a odpowiedź władz Białorusi na protesty była haniebna; Białorusini muszą sami decydować o swojej przyszłości - powiedziała w orędziu wygłaszanym w PE szefowa KE Ursula von der Leyen.

Dodała, że w UE należy przejść do głosowania większością kwalifikowaną, przynajmniej jeśli chodzi o prawa człowieka i wprowadzanie sankcji. Wskazała, że przedstawi propozycję w tej sprawie, wzorując się na amerykańskiej "ustawie Magnitskiego".

Podkreśliła, że UE stoi u boku obywateli Białorusi, a wybory w tym kraju nie był ani wolne, ani uczciwe.

Powiedziała, że tym, którzy są zbliżeniem relacji z Rosją, chce powiedzieć, że otrucie Nawalnego to nie jest pojedyncze wydarzenie. "Obserwowaliśmy modele działania w Gruzji, Ukrainie czy w Syrii. Ten model działania się nie zmieni i nie zmieni go żaden gazociąg" - wskazała. (PAP)

Emisja gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej Autor Fot. PAP/Maciej Zieliński , Adam Ziemienowicz
 

Von der Leyen zapowiada ochronę budżetu UE przed oszustwami, korupcją i konfliktem interesów

Komisja przywiązuje najwyższą wagę do praworządności. Dlatego zapewniamy, że pieniądze z naszego budżetu i funduszu odbudowy chronione będą przed wszelkiego rodzaju oszustwami, korupcją i konfliktem interesów  - podkreśliła w orędziu wygłaszanym w PE szefowa KE Ursula von der Leyen.

Powiedziała też, że nie zamierza tolerować naruszania rządów prawa. "Będę nadal broniła tego i integralności naszych instytucji europejskich. Czy chodzi o prymat prawa europejskiego, wolność prasy, niezawisłość sądownictwa czy sprzedaż złotych paszportów. Europejskie wartości nie są na sprzedaż" - wskazała.

Powiedziała, że praworządność pomaga chronić ludzi przed rządami potężnych. "Jest gwarantem naszych najbardziej podstawowych z codziennych praw i wolności. (...) Przed końcem miesiąca Komisja przyjmie pierwsze roczne sprawozdanie na temat praworządności obejmujące wszystkie państwa członkowskie" - wskazała.

Von der Leyen: w pracach nad paktem migracyjnym przyjmiemy podejście humanitarne

Komisja Europejska w pracach nad paktem migracyjnym przyjmie podejście humanitarne; kraje, które wywiązują się z obowiązków dotyczących ratowania ludzi na morzu, powinny móc liczyć na solidarność całej UE - oświadczyła szefowa KE Ursula von der Leyen.

W swoim przemówienia przed Parlamentem Europejskim przypomniała, że kryzys migracyjny z 2015 r. doprowadził do głębokich podziałów między państwami członkowskimi.

Niemka nie zdradziła szczegółów proponowanych rozwiązań, które Komisja Europejska ma przedstawić już w przyszłym tygodniu. Zaznaczyła jednak, że będzie "ściślejsze powiązanie między azylem a powrotem". "Musimy dokonać wyraźnego rozróżnienia między tymi, którzy mają prawo pozostać, a tymi, którzy nie mają do tego prawa" - oświadczyła.

Jak mówiła, kraje UE muszą umieć wspólnie radzić sobie z kwestią migracji. "Obrazy obozu w Moria są bolesnym przypomnieniem tego, że Europa powinna podejść do tego razem" - zaznaczyła von der Leyen. (PAP)