Morawiecki i Skvernelis podpisali deklarację w sprawie polsko-litewskiego partnerstwa strategicznego

2020-09-17 11:28 aktualizacja: 2020-09-17, 14:23
Premier Mateusz Morawiecki oraz premier Litwy Saulius Skvernelis podczas czwartkowych konsultacji międzyrządowych w Wilnie podpisali deklaracje w sprawie polsko-litewskiego partnerstwa strategicznego oraz ws. Białorusi.

W obecności szefów obu rządów podpisano też harmonogram wdrażania deklaracji w sprawie oświaty polskiej mniejszości narodowej w Republice Litewskiej i litewskiej mniejszości narodowej w Rzeczypospolitej Polskiej. Deklaracja została podpisana w Warszawie 20 listopada 2019 r.

Podpisano też list intencyjny pomiędzy PKP Intercity S.A. a UAB LTG Link przewidujący realizację projektu w zakresie zapewnienia połączenia kolejowego pomiędzy Wilnem a Warszawą.

Doszło też do podpisania umowy joint venture i umowy wspólników pomiędzy PKP Cargo S. A. i AB LTG Cargo oraz jej spółką zależną w Polsce LTG Cargo Polska sp. z.o.o., dotyczącej organizacji przewozów intermodalnych.

Premierzy Polski i Litwy podpisali deklarację w sprawie sytuacji na Białorusi

Popieramy niepodległość, suwerenność i integralność terytorialną Republiki Białorusi – czytamy w deklaracji, którą w czwartek w Wilnie podpisali premierzy Polski i Litwy, Mateusz Morawiecki i Saulius Skvernelis.

W dokumencie zaznacza się, że rządy obu krajów popierają też „aspiracje narodu białoruskiego do życia w wolnym i demokratycznym państwie, rządzonym przez przywódców wybranych w wolnych i sprawiedliwych wyborach”. Wyraża się też ubolewanie „nad oporem przywódców państwa przed przyznaniem słusznych oczekiwań społeczeństwa obywatelskiego”.

„Potępiamy przemoc i inne formy przymusu stosowane wobec narodu i wzywamy do przeprowadzenia wolnych i demokratycznych wyborów prezydenckich w najbliższym możliwym czasie” – czytamy w deklaracji.

Wskazuje się w niej, że rządy Polski i Litwy „już zatwierdziły środki wparcia dla ofiar represji i osób potrzebujących opieki lekarskiej i innej, jak również wsparcie dla studentów, naukowców i przedstawicieli kultury i sztuki, którzy stracili pracę ze względu na swoje przekonania i prześladowanie”. Wyraża się gotowość kontynuowanie działań wsparcia dla Białorusi i koordynowania tych działań na forum międzynarodowym.

W deklaracji wyrażone jest również „mocne poparcie dla reform przeprowadzanych w państwach Partnerstwa Wschodniego”, a także wobec aspiracji tych państw do UE i NATO.

„Jesteśmy gotowi do ścisłej koordynacji swoich stanowisk, dążenia do poszerzenia i pogłębiania współpracy organizacji międzynarodowych z partnerami, którzy wybrali drogę rozwoju euroatlantyckiego” – czytamy w podpisanej deklaracji.

W czwartek w Wilnie pod przewodnictwem premierów Mateusza Morawieckiego i Sauliusa Skvernelisa odbywają się polsko-litewskie konsultacje międzyrządowe. Premierowi Morawieckiemu podczas konsultacji towarzyszą wicepremierzy Piotr Gliński, Jacek Sasin oraz Jadwiga Emilewicz, a także szefowie resortów: edukacji, infrastruktury, nauki, klimatu, obrony narodowej, spraw wewnętrznych, zdrowia.

Z Wilna Aleksandra Akińczo i Rafał Białkowski (PAP)