O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Humane Society International Poland o ustawie PiS: Odmieni na lepsze życie milionów zwierząt

Dzień głosowań przejdzie do historii prawnej ochrony zwierząt w Polsce. Jeszcze nigdy zakaz hodowli zwierząt na futro nie był tak blisko - mówi w komentarzu dla PAP Iga Głażewska, dyrektor Humane Society International Poland. Dodaje, że ustawa PiS "odmieni na lepsze życie milionów zwierząt".

Ferma norek. Fot. PAP/Lech Muszyński
Ferma norek. Fot. PAP/Lech Muszyński

Głażewska dodaje, że "nie można zapominać, że nowelizacja ustawy zawiera także inne, bardzo istotne zapisy w zakresie dobrostanu zwierząt".

"Bez przesady można więc powiedzieć, że odmieni ona na lepsze życie milionów zwierząt. Jak pokazuje poparcie projektu, dobro zwierząt to temat, który może łączyć bez względu na polityczne podziały. Dziękujemy walczącym dla zwierząt posłom i posłankom Prawa i Sprawiedliwości, Koalicji Obywatelskiej, Lewicy - komentuje Iga Głażewska z HSI Poland.

Dyrektorka twierdzi, że ustawa PiS to "również efekt wieloletniej pracy sektora pozarządowego oraz wsparcia Polek i Polaków sprzeciwiających się okrucieństwu i domagających się lepszej, bardziej skutecznej ochrony zwierząt".

"Dziś wszyscy ludzie z sercem dla zwierząt mają powody do świętowania" - uważa.

Ustawa została wprowadzona po tym jak ponad tydzień temu prezes PiS Jarosław Kaczyński oświadczył, że w Polsce trzeba wprowadzić nowy porządek prawny dotyczący ochrony zwierząt i poinformował, że gotowy jest projekt ustawy w tej sprawie. "Liczymy na ponadpartyjne poparcie w tej sprawie" - zaznaczył.

W piątek przed godz. 1.00 Sejm uchwalił nowelę ustawy o ochronie zwierząt. Nowelizacja wprowadza m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra, zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych oraz ubój rytualny tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych.

Za jej przyjęciem głosowało 356 posłów, 75 było przeciw, a 18 wstrzymało się od głosu.

Nowelizacja ma wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem m.in. przepisów dotyczących zakazu chowu zwierząt na futra, które mają wejść w życie po upływie 12 miesięcy oraz przepisów dotyczących m.in. zakazu trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały, które mają wejść w życie po upływie 6 miesięcy od ogłoszenia

W przyszłą środę w Senacie odbędzie się wysłuchanie publiczne ws. nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt - poinformował PAP szef senackiej komisji ustawodawczej Krzysztof Kwiatkowski. Będą mogły w nim uczestniczyć zarówno środowiska rolnicze jak i organizacje prozwierzęce.

Humane Society International (HSI) to międzynarodowa organizacja założona w 1991 roku zajmująca się ochroną zwierząt i walką o ich bardziej humanitarne traktowanie. Humane Society International wraz z organizacjami partnerskimi stara się wypracować długoterminowe rozwiązania typowych problemów zwierzęcych i promować zasady etyki, szacunku i współczucia dla wszelkiego życia. Jest jedną z najbardziej znanych organizacji tego typu na świecie. (PAP)

Zobacz także

  • Klaudia Jachira poinformowała o przystąpieniu do Zielonych. Fot. PAP/Rafał Guz
    Klaudia Jachira poinformowała o przystąpieniu do Zielonych. Fot. PAP/Rafał Guz

    Kontrowersyjna posłanka zmienia barwy polityczne

  • Warszawa, 16.09.2022. Posłowie na sali plenarnej podczas posiedzenia Sejmu w Warszawie, 16 bm. Posłowie mają m.in. przeprowadzić pierwsze czytania rządowych projektów nowelizacji ustaw: o kuratorach sądowych, o prawach konsumenta, o Krajowym Rejestrze Sądowym. Fot. PAP/Tomasz Gzell
    Warszawa, 16.09.2022. Posłowie na sali plenarnej podczas posiedzenia Sejmu w Warszawie, 16 bm. Posłowie mają m.in. przeprowadzić pierwsze czytania rządowych projektów nowelizacji ustaw: o kuratorach sądowych, o prawach konsumenta, o Krajowym Rejestrze Sądowym. Fot. PAP/Tomasz Gzell

    Zjednoczona Prawica na prowadzeniu. Na podium także KO i Polska 2050. Najnowszy sondaż

  • Grzegorz Schetyna. Fot. PAP/ Paweł Supernak
    Grzegorz Schetyna. Fot. PAP/ Paweł Supernak

    Schetyna: nie mam poczucia, aby funkcjonowała prawdziwa alternatywa wobec trzeciej kadencji PiS

  • Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. Fot. PAP/Piotr Nowak
    Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. Fot. PAP/Piotr Nowak

    Ryszard Terlecki: sobotnia konwencja PiS będzie początkiem letniej ofensywy

Serwisy ogólnodostępne PAP