Spychalski: prezydent dokonał zmian w składzie kancelarii; Grażyna Ignaczak-Bandych szefową KPRP

2020-10-07 16:24 aktualizacja: 2020-10-08, 07:24
Rzecznik prasowy Prezydenta RP Błażej Spychalski (2L) podczas briefingu prasowego przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie, 7 bm. Briefing dot. zmian w Kancelarii Prezydenta RP. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Rzecznik prasowy Prezydenta RP Błażej Spychalski (2L) podczas briefingu prasowego przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie, 7 bm. Briefing dot. zmian w Kancelarii Prezydenta RP. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Prezydent Andrzej Duda odwołał Halinę Szymańską z funkcji szefowej KPRP i powołał na to stanowisko Grażynę Ignaczak-Bandych; Małgorzatę Paprocką i Piotra Ćwika powołał na stanowisko sekretarzy stanu w KPRP; a na doradców Łukasza Rzepeckiego oraz Annę Surówkę-Pasek - poinformował rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

"Prezydent podjął decyzję o zmianach w kierownictwie Kancelarii Prezydenta - odwołał szefową Kancelarii Prezydenta RP panią Halinę Szymańską i powołał jednoczesnej na szefa KPRP panią Grażynę Ignaczak-Bandych" - poinformował w środę prezydencki rzecznik na briefingu prasowym.

Ignaczak-Bandych do tej pory pełniła w prezydenckiej kancelarii funkcję dyrektora generalnego. Zastąpi ją na tym stanowisku Barbara Brodowska-Mączka, która do tej pory pracowała - jak wyjaśnił Spychalski - jako dyrektor generalna w resorcie finansów.

Jak dodał, prezydent powołał też na stanowiska sekretarzy stanu w Kancelarii Prezydenta RP: Małgorzatę Paprocką, która do tej pory była dyrektorem Biura Prawa i Ustroju w KPRP, a także Piotra Ćwika, byłego wojewodę małopolskiego.

Spychalski poinformował również, że prezydent powołał nowych doradców etatowych: byłego posła Łukasza Rzepeckiego oraz Annę Surówkę-Pasek, która do tej pory była podsekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta.

Spychalski odnosząc się do pytań dziennikarzy, potwierdził, że była już szefowa Kancelarii Prezydenta Halina Szymańska w najbliższym czasie ma objąć "pewne stanowisko". "Z natury samej nie mogła być (jednocześnie) szefem Kancelarii Prezydenta, stąd zmiana, której dokonał prezydent" - powiedział rzecznik prezydenta.

Odparł też zarzuty przytaczane przez dziennikarzy o zbyt małe doświadczenie Łukasza Rzepeckiego. Spychalski podkreślił, że Rzepecki był m.in. przez dwie kadencje radnym, był posłem i ma "olbrzymie doświadczenie organizacyjne". "Z całą pewnością jest ogromnym wzmocnieniem Kancelarii Prezydenta, pan poseł będzie zajmował się sprawami ludzi młodych, ale także sprawami prawnymi, choćby kwestią związaną z sędziami pokoju, ale także współpracą z organizacjami pozarządowymi" - powiedział Spychalski.

Jak dodał, Rzepecki będzie etatowym doradcą prezydenta RP, Małgorzata Paprocka - będzie ministrem, sekretarzem stanu, a Anna Surówka-Pasek - obejmuje także funkcję etatowego doradcy prezydenta i będzie zajmowała się sprawami prawnymi, legislacją.(PAP)

autor: Krzysztof Kowalczyk, Marzena Kozłowska, Karol Kostrzewa