Maląg: drodzy seniorzy, zostańcie w domu, nie zostaniecie pozostawieni sami sobie

2020-10-23 12:09 aktualizacja: 2020-10-23, 16:09
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Fot. PAP/Piotr Nowak
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Fot. PAP/Piotr Nowak
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zaapelowała w piątek do seniorów, by pozostali w domach. Nie zostaniecie pozostawieni sami sobie, zależy nam na tym, byście ten trudny czas przeżyli w zdrowiu i poczuciu bezpieczeństwa - powiedziała.

Maląg na konferencji prasowej w Warszawie poinformowała o uruchomieniu strony internetowej "Wspieraj seniora", na której można zgłosić swoje dane; będą one następnie trafiły do konkretnych ośrodków pomocy społecznej. Według niej, zgłasza się wiele organizacji, by służyć wsparciem w tej sprawie, "byśmy przede wszystkim zdali egzamin z solidarności międzypokoleniowej".

"Drodzy, kochani seniorzy, zostańcie w domu, nie zostaniecie pozostawieni sami sobie. Poprzez działanie solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów, poprzez nasze wspólne działanie, zobowiązanie i podziękowanie, nie zostaniecie państwo sami. Nam zależy na tym, byście ten trudny czas państwo przeżyli w zdrowiu i przede wszystkim w poczuciu bezpieczeństwa, bo to dla każdego człowieka jest ważne" - oświadczyła minister.

Zaapelowała również, by wszyscy pamiętali o wzajemnym bezpieczeństwie. "Dystans, dezynfekcja, maseczka, aplikacja, wietrzenie pomieszczeń, to jest ważne, byśmy ten trudny czas przetrwali w zdrowiu" - powiedziała minister Maląg.

Na pomoc dla seniorów zabezpieczyliśmy 100 mln zł

Na pomoc dla seniorów zabezpieczyliśmy na razie 100 mln zł - poinformowała w piątek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Dodała, że dla osób starszych została uruchomiona specjalna infolinia.

"Pandemia koronawirusa powoduje to, że diametralnie zmienia się życie w każdym obszarze, szczególnie narażeni są nasi seniorzy" - podkreśliła minister na piątkowej konferencji prasowej.

Szefowa MRiPS wyjaśniła, że w ramach solidarnościowego korpusu wsparcia seniorów uruchomiona została infolinia pod numerem 22 505 11 11. "Tam nasi seniorzy, przede wszystkim ci, którzy mają ukończone 70 lat mogą zadzwonić. Natomiast my w ramach solidarności międzypokoleniowej - rząd, jednostki samorząd terytorialnego, ośrodki pomocy społecznej, wolontariusze, harcerze, wojska obrony terytorialnej - będziemy przekazywać państwu przede wszystkim niezbędne produkty do domu" - dodała.

Minister poinformowała, że za pomocą infolinii seniorzy połączą się z konsultantem, który zbierze od nich informacje i dane. Następnie będą one przekazane do ośrodka pomocy społecznej. "Konkretna osoba z ośrodka lub też wolontariusz do państwa domu trafi, skontaktuje się i niezbędne produkty zostaną dostarczone" - zapewniła.

Maląg poinformowała ponadto, że na program dla seniorów zabezpieczone zostało na razie 100 mln zł. W razie potrzeby środki te mają zostać zwiększone. (PAP)

autorzy: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka, Michał Boroń