Maląg: uruchamiamy Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów

2020-10-23 12:32 aktualizacja: 2020-10-23, 15:50
Koronawirus w Polsce. Kolejka przed sklepem spożywczym w Warszawie. Fot. PAP/Paweł Supernak
Koronawirus w Polsce. Kolejka przed sklepem spożywczym w Warszawie. Fot. PAP/Paweł Supernak
Infolinia dla seniorów, współpraca WOT i pracowników pomocy społecznej w pomocy osobom starszym w czynnościach wymagających wyjścia z domu oraz wsparcie wolontariuszy - to m.in. założenia Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów - poinformowała w piątek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Utworzenie Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów ogłoszne zostało na piątkowej konferencji prasowej w KPRM z udziałem m.in. minister Maląg i premiera Mateusza Morawieckiego.

Maląg oceniła, że dzięki tej inicjatywie osoby starsze będą bezpieczniejsze. Głównymi założeniami Korpusu, jak tłumaczyła, jest "uruchomienie infolinii dla seniorów, współpraca wojsk obrony terytorialnej i pracowników pomocy społecznej w pomoc osobom starszym w czynnościach, które wymagają wyjścia z domu, a które utrudnione są przez panującą pandemię oraz wsparcie seniorów przez wolontariuszy".

"Dzisiaj jesteśmy odpowiedzialni za siebie nawzajem, a stosowanie się do restrykcji to wyraz solidarności społecznej. Szczególną troską powinniśmy otoczyć osoby starsze, które są najbardziej zagrożone" - podkreśliła Maląg.

Dzwoniąc na numer telefonu 22 505 11 11 osoby starsze będą mogły poprosić o pomoc w czynnościach, które wymagają wyjścia z domu, a które utrudnione są przez panującą pandemię. Mowa m.in. o zakupach spożywczych czy dostarczeniu artykułów higienicznych.

Osoba przyjmująca zgłoszenie przekaże numer kontaktowy seniora potrzebującego wsparcia do ośrodka pomocy społecznej w danej gminie. Pracownik ośrodka skontaktuje się z seniorem; zweryfikuje zgłoszenie i ustali wszystkie szczegóły związane z udzieleniem pomocy. Wolontariusze dostarczą osobom starszym niezbędne produkty. Koszty zakupów pokryje senior.

"Pomoc skierowana jest do osób powyżej 70. roku życia, ale w szczególnych przypadkach wsparcie otrzymają też młodsi seniorzy" – zapewniła szefowa MRiPS.

Wolontariusze zainteresowani udzieleniem pomocy seniorom mogą zgłosić się przez internet wypełniając ankietę na stronie www.wspierajseniora.pl lub osobiście zgłaszając się do lokalnego ośrodka pomocy.

To zadanie realizowane będzie przez gminy, przy współpracy z organizacjami pozarządowymi i wolontariuszami, którzy - mówiła Maląg - zajmują ważne miejsce w założeniach Korpusu. "To oni właśnie dostarczą zakupy seniorom, ale tez pomogą w obowiązkach domowych czy po prostu porozmawiają z osobą starszą" - zaznaczyła.

Z kolei zadaniem gminy będzie prowadzenie rejestru seniorów, którzy zdecydowali się na pozostanie w domu i potrzebują wsparcia wolontariuszy. "W pomoc włączy się również Ochotnicza Straż Pożarna, Wojska Obrony Terytorialnej i harcerze" – przekonywała Marlena Maląg.

Poinformowała również, że gminy będą mogły skorzystać z dofinansowania ze środków budżetu państwa na zorganizowanie i realizację usługi wsparcia. Środki te gminy będą mogły przeznaczyć m.in. na zatrudnienie nowych pracowników do realizacji zadania, przyznanie dodatków zadaniowych, zlecenie usługi organizacjom pozarządowym czy jej zakup od prywatnych podmiotów. (PAP)

Autor: Dorota Stelmaszczyk