Konfederacja: jeśli dotrze do nas zaproszenie, pójdziemy na spotkanie z premierem

2020-11-02 11:39 aktualizacja: 2020-11-02, 18:13
Krzysztof Bosak (C), przewodniczący KP Konfederacja Jakub Kulesza (L) oraz działacz Konfederacji Marek Szewczyk (P). Fot. PAP/Paweł Supernak
Krzysztof Bosak (C), przewodniczący KP Konfederacja Jakub Kulesza (L) oraz działacz Konfederacji Marek Szewczyk (P). Fot. PAP/Paweł Supernak
Szef koła Konfederacji Jakub Kulesza zapowiedział, że przedstawiciele tej formacji pojawią się na poniedziałkowym spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim, jeśli tylko dotrze do nich zaproszenie. Zawsze bierzemy udział w spotkaniach z premierem - podkreślił.

Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował PAP, że w poniedziałek na godz. 17 planowane jest spotkanie premiera z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych, a w spotkaniu mają wziąć też udział przedstawiciele rady medycznej ds. epidemiologicznych. Głównym tematem spotkania ma być sytuacja epidemiczna związana ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem i działania rządu w celu ich ograniczenia. Müller nie wykluczył, że pojawi się też temat protestów po wyroku TK ws. przepisów aborcyjnych.

"My zawsze na tego typu spotkania się udajemy, nawet gdy wiemy, że ich celem nie jest jakakolwiek konsultacja, a sprawianie wrażenia, że rząd swoje decyzje konsultuje. Zatem, jeśli tylko dotrze do nas zaproszenie, bo jak dotąd ono nie dotarło, to na nim będziemy" - powiedział PAP Kulesza. "A nuż tym razem się czegoś od premiera dowiemy" - dodał.

Premier pytany podczas piątkowej konferencji prasowej - w kontekście trwających protestów - jakie działania zamierza podjąć w celu dialogu społecznego, przekazał, że "w czwartek były próby zaproszenia przedstawicieli opozycji do takich rozmów, jednak nie zostały przyjęte". "Ponawiam zaproszenie na poniedziałek, ponieważ trzeba rozmawiać. Jesteśmy gotowi rozmawiać i przedstawić propozycje kompromisowe, które będą następnie szybko ubrane w formę ustawy i temat zostanie wyjaśniony" - oświadczył Morawiecki.

Przedstawiciele ugrupowań opozycyjnych pytani w weekend przez PAP o zaproszenie premiera odnosili się do niego sceptycznie. Müller powiedział w poniedziałek, że jednak liczy, iż zaproszeni przedstawiciele ugrupowań parlamentarnych będą obecni na spotkaniu z premierem.

Trybunał Konstytucyjny orzekł 22 października, że przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej zezwalający na dopuszczalność przerwania ciąży w przypadku przesłanki embriopatologicznej jest niezgodny z konstytucją. Wyrok ten wywołał w Polsce falę protestów.

Rozwiązaniem mającym wyjść na przeciw części protestujących przeciwko zaostrzeniu prawa antyaborcyjnego ma być propozycja prezydenta. Andrzej Duda skierował w piątek do Sejmu swój projekt zmian w ustawie o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Jak oświadczył Duda, propozycja, uwzględniając wskazania TK, przewiduje wprowadzenie nowej przesłanki przywracającej możliwość przerwania ciąży, ale jedynie w przypadku wystąpienia tzw. wad letalnych.(PAP)

autorka: Wiktoria Nicałek