Testy antygenowe do przebadania mieszkańców jednego województwa

2020-11-21 12:28 aktualizacja: 2020-11-21, 15:52
Personel medyczny przeprowadza szybki test Covid 19 zaraz po pobraniu wymazu. Fot. PAP/ EPA / BOUGIOTIS VANGELIS
Personel medyczny przeprowadza szybki test Covid 19 zaraz po pobraniu wymazu. Fot. PAP/ EPA / BOUGIOTIS VANGELIS
Trwa dyskusja, czy masowe badanie ludności pod kątem koronawirusa przynosi pożądany efekt; być może wykorzystamy testy antygenowe do przeprowadzenia populacyjnego badania w jednym lub kilku województwach - powiedział w sobotę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

W Radiu Zet Kraska przypomniał, że w tym tygodniu do Polski dostarczono ponad milion testów antygenowych, a kolejny milion trafi w kolejnej dostawie. Jak mówił, te testy będą mogły być przeprowadzane także w karetkach, a dodatnie wyniki będą wpisywane jako równoprawne z wynikami testów genetycznych.

Wiceminister zauważył, że w Słowenii przeprowadzono masowe badanie ludności pod kątem koronawirusa, właśnie przy pomocy testów antygenowych. "W tej chwili są zbierane wyniki, są one prezentowane też na forum międzynarodowym. Jest dyskusja, czy to przynosi efekt, taki jak byśmy chcieli czy też nie. Być może także wykorzystamy te testy antygenowe do przeprowadzania populacyjnego badania w jednym lub kilku województwach" - poinformował.

Zastrzegł, że celowość takich badań muszą ustalić eksperci, biorąc pod uwagę wyniki z innych krajów, np. z Anglii.

Kraska był też pytany o stan zdrowia byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego, który w piątek został przewieziony ze szpitala w Sejnach do szpitala w Warszawie. "Na dziś jego stan nie jest mi znany, ale z informacji wczorajszej, bo uczestniczyłem w tej akcji, żeby pana prezydenta przenieść do Warszawy, ten stan był dobry. Został przewieziony do Warszawy, po to, żeby pokazać, że dbamy o byłych prezydentów, tak samo, jak o obecnego" - podkreślił.

Dodał, że przebieg COVID-19 jest niekiedy dość szybki. "Te okresy tzw. przełomu mogą wystąpić niespodziewanie, dlatego pan prezydent Komorowski pewnie takie oznaki miał, bo o tym decydowali lekarze, którzy go leczyli w Sejnach. Taka była decyzja, że powinien być przeniesiony do szpitala wyższego stopnia" - powiedział Kraska. Potwierdził, że stan Komorowskiego jest stabilny.

Na pytanie o zapowiadany strajk pielęgniarek wiceminister stwierdził, że akcja protestacyjna i "nie daj Boże odejście od łóżek pacjentów" byłoby najgorszą rzeczą, jaka mogłaby teraz spotkać służbę zdrowia.

Zapytany, jak rząd chce przekonać pielęgniarki, by zrezygnowały ze strajku, odpowiedział: "Mamy umówione spotkanie ze związkami zawodowymi, więc trzeba rozmawiać, mamy pewien scenariusz przygotowany, myślę, że te spotkania się odbędą i obie strony wyjdą z tego spotkania zadowolone". 

Niedzielski: regiony wybrane do badań przesiewowych to Podkarpacie, Małopolska i Śląsk

W najbliższym czasie opracujemy, jak będzie wyglądał model logistyczny przeprowadzenia badań przesiewowych. Jesteśmy po dyskusji, które regiony wybrać. Będą to: Podkarpacie, Małopolska i Śląsk - poinformował w sobotę minister zdrowia Adam Niedzielski.

O szczegóły takich testów został zapytany minister zdrowia podczas sobotniej konferencji prasowej z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego. "Jeśli chodzi o kwestię badań przesiewowych, to oczywiście będziemy je wykonywali testami antygenowymi" - odpowiedział na to pytanie minister Niedzielski.

Jak przekazał, "jesteśmy po takiej intensywnej dyskusji z premierem, które regiony wybrać". "Podjęliśmy decyzję, że będzie to Podkarpacie, Małopolska i Śląsk". 

"W najbliższym czasie opracujemy dokładnie, jak będzie wyglądał model logistyczny przeprowadzenia tych badań przesiewowych, ale chcemy dotrzeć i zrobić te badania w regionach, które są najbardziej dotknięte zachorowaniami na koronawirusa" - zaznaczył.

Minister Niedzielski przypomniał także, że w poniedziałek odbędzie się konferencja prasowa, która będzie dotyczyć zleconej GIS przez ministra zdrowia weryfikacji danych o zakażeniach koronawirusem na poziomie powiatowych i wojewódzkich stacji sanitarno-epidemiologicznych. Niedzielski był pytany na sobotniej konferencji, czy rozbieżności w raportowaniu takich danych miały wpływ na ogólne wyliczenia w skali kraju i podejmowane w związku z tym decyzje.

"Jeśli patrzymy z punktu widzenia centralnego, czy to miało wpływ na podejmowanie decyzji, to na szczęście okazuje się, że ta skala nie była tak duża, niemniej jednak również pewne decyzje personalne z tym związane będą przedstawione w poniedziałek" - odpowiedział Niedzielski. (PAP)

autor: Marcin Jabłoński, Karolina Mózgowiec