Przedmioty z warsztatu artysty-kowala trafiły do Kuźni Wodnej w Gdańsku

2020-11-23 18:14 aktualizacja: 2020-11-24, 07:31
Około 140 eksponatów z warsztatu gdańskiego artysty-kowala, zmarłego w 2018 r. Leonarda Dajkowskiego, dostała Kuźnia Wodna w Oliwie, oddział Muzeum Gdańska. Dajkowski był twórcą m.in. kandelabrów dla zamku w Malborku i lamp na moście w Hamburgu.

Jak poinformował rzecznik prasowy Muzeum Gdańska Andrzej Gierszewski, pamiątki przekazała w poniedziałek Hanna Rogoza, wdowa po Leonardzie Dajkowskim.

Zmarły 4 października 2018 r. Leonard Dajkowski był jednym z najbardziej znanych gdańskich kowali-artystów. By móc realizować swoje pasje, w latach 70. XX w. pracował jako mechanik na zagranicznych statkach.

Pod kierunkiem mistrza kowalstwa artystycznego z Sopotu Stanisława Skury wybudował w 1980 r. własną kuźnię - Pracownię Kowalstwa Artystycznego Leonarda Dajkowskiego. To w niej powstały takie obiekty jak kandelabry dla zamku w Malborku, elementy balustrady mostu Wapienniczego w Gdańsku, kute wzorce miar z Ratusza Głównego Miasta Gdańska, kraty dla Klasztoru w Kłodzku oraz zrekonstruowane lampy na moście w Hamburgu (Niemcy).

W pracowni Kowalstwa Artystycznego Leonarda Dajkowskiego powstał też pień Drzewa Millenium Gdańska, według projektu Wojciecha Szwarca. Rzeźbę z nierdzewnej stali o wysokości 5 metrów i wadze ok. 500 kg odsłonięto w 1997 r. dla uczczenia 1000-lecia pierwszej wzmianki o Gdańsku. Gałęzie Drzewa Millenium Gdańska, stojącego na Targu Węglowym, są dziełem artystów z wielu krajów.

Większość z ok. 140 obiektów z warsztatu kowalskiego Leonarda Dajkowskiego podarowanych Kuźni Wodnej to narzędzia ślusarskie. Wyjątkowe na tym tle są autorskie dwukotlinowe palenisko kowalskie oraz kute serca dzwonu. Wśród narzędzi znajdują się również dwurogi kowalskie, czyli tzw. szparogi oraz płyta kowalska.

Gierszewski wyjaśnił, że przekazanie pamiątek i ich prezentacja zbiegła się z zakończeniem I etapu prac zabezpieczających w Kuźni Wodnej w Oliwie.

Kuźnia Wodna w Oliwie ma zostać otwarta od maja do września 2021 r. na weekendowe pokazy kowalstwa artystycznego. Zwiedzanie nowej wystawy stałej, wraz z najcenniejszymi eksponatami z kolekcji Dajkowskiego, będzie natomiast możliwe codziennie w lipcu i sierpniu przyszłego roku oraz od maja w wybrane weekendy.(PAP)

autor: Robert Pietrzak