Marszałek Senatu wygłosi w piątek wystąpienie dotyczące groźby zawetowania budżetu UE

2020-11-27 13:42 aktualizacja: 2020-11-27, 13:45
Marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Fot. PAP/Marcin Obara
Marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Fot. PAP/Marcin Obara
W piątek o godz. 20 marszałek Senatu Tomasz Grodzki wygłosi telewizyjne wystąpienie dotyczące "groźby weta w sprawie budżetu Unii Europejskiej" - poinformowała PAP wicedyrektor Centrum Informacyjnego Senatu Anna Godzwon.

Wystąpienie zostanie wyemitowane w TVP1, TVP Info oraz Polskim Radiu (programy: pierwszy, trzeci oraz PR 24). Ponadto, jak podała Godzwon, nagranie z wystąpieniem zostanie udostępnione także innym stacjom, które się o nie zwrócą.

Jako pierwsze informację o wystąpieniu Grodzkiego podało RMF FM.

Państwa członkowskie UE nie osiągnęły jednomyślności ws. wieloletniego budżetu UE na l. 2021-2027 i decyzji ws. funduszu odbudowy. Polska i Węgry zgłosiły zastrzeżenia w związku z rozporządzeniem dotyczącym powiązania dostępu do środków unijnych z kwestią praworządności. Na posiedzeniu ambasadorów państw UE rozporządzenie przyjęto większością kwalifikowaną państw członkowskich.

W piątek premier Mateusz Morawiecki rozmawiał telefonicznie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

Po rozmowie, we wpisie na Facebooku, Morawiecki poinformował, że oświadczył kanclerz Niemiec, iż Polska oczekuje dalszych prac pozwalających na znalezienie rozwiązania, które zagwarantuje prawa wszystkich państw UE i potwierdził gotowość do zawetowania nowego budżetu.

Obecne negocjacje prowadzi prezydencja niemiecka. Kanclerz Merkel po wideoszczycie 19 listopada UE powiedziała, że trzeba kontynuować rozmowy z Węgrami i Polską. "Istnieje konsensus w sprawie budżetu UE, ale nie w sprawie mechanizmu praworządności" - podkreśliła. Obiecała, że Niemcy, które obecnie sprawują prezydencję w Radzie UE, zbadają wszystkie możliwe opcje.

Premier zapowiedział wcześniej, że Polska na pewno skorzysta z prawa do sprzeciwu, jeśli nie będzie satysfakcjonującego Warszawę porozumienia w sprawie powiązania kwestii praworządności z budżetem UE. Premier Węgier Viktor Orban skierował list do niemieckiej prezydencji i szefów unijnych instytucji, w którym zagroził zawetowaniem budżetu UE i funduszu odbudowy, jeśli wypłata środków będzie powiązana z kwestią praworządności.

W czwartek w Budapeszcie premierzy Polski i Węgier podpisali deklarację dotyczącą uzgodnienia stanowiska krytycznego wobec powiązania wypłat z budżetu z "arbitralnymi i nieobiektywnymi kryteriami naruszeń praworządności". (PAP)

autorka: Wiktoria Nicałek