Prezydent zachęca ozdrowieńców do wolontariatu w domach pomocy społecznej

2020-12-01 12:29 aktualizacja: 2020-12-01, 19:33
Warszawa, 01.12.2020. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda (P) oraz minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg (L), podczas transmisji konferencji prasowej z Pałacu Prezydenckiego w Warszawie, 1 bm. Tematem konferencji był wolontariat ozdrowieńców, w ramach którego będą mogli pomagać seniorom w domach opieki społecznej. Fot. PAP/Rafał Guz
Warszawa, 01.12.2020. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda (P) oraz minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg (L), podczas transmisji konferencji prasowej z Pałacu Prezydenckiego w Warszawie, 1 bm. Tematem konferencji był wolontariat ozdrowieńców, w ramach którego będą mogli pomagać seniorom w domach opieki społecznej. Fot. PAP/Rafał Guz
Prezydent Andrzej Duda wspólnie z minister rodziny i polityki społecznej Marleną Maląg zachęcał we wtorek ozdrowieńców do zgłaszania się do wolontariatu w domach pomocy społecznej. Osoby chcące zaangażować się w taką pomoc mogą zgłaszać się przez stronę wspierajseniora.pl.

Podczas wspólnej konferencji z minister rodziny i polityki społecznej Marleną Maląg prezydent Andrzej Duda zachęcał do zaangażowania w pomoc osobom starszym podczas pandemii.

Prezydent zwracał uwagę, że cały czas wzrasta liczba tzw. ozdrowieńców, czyli osób, które wyzdrowiały po zakażeniu SARS-CoV-2.

"Jak państwo wiecie, także i ja (...) przeszedłem zakażenie koronawirusem. Trwało to u mnie ponad 10 dni, ale rzeczywiście wyzdrowiałem - to zostało potwierdzone testami. Kiedy to było możliwe, ze względu na wskazania medyczne, zdecydowałem się także oddać osocze, po to właśnie, aby mogło być ono wykorzystane na pomoc innym osobom, po to by mogło ono być wykorzystane do ratowania zdrowia i życia innych osób. Okazało się, że mój organizm wytworzył przeciwciała i to osocze jest cenną substancją wspierającą innych. Cieszę się ogromnie, że mogłem wziąć udział w tej akcji, namawiając także i innych do tego, aby jako ozdrowieńcy to osocze oddawali" - powiedział.

Prezydent podkreślił, że ozdrowieńcy mogą również pomagać w inny sposób. Poinformował, że skontaktował się z minister Maląg i zaproponował, by ozdrowieńcy mogli bardziej angażować się w akcję wspierania seniorów.

"Ozdrowieniec przeszedł chorobę, nie wykazuje już żadnych objawów chorobowych, ozdrowieniec sam nie zachoruje drugi raz na koronawirusa do czasu, dopóki ma przeciwciała i też nikogo nie zarazi. Dlatego można powiedzieć, że ozdrowieniec z punktu widzenia osób, w stosunku do których ta obawa zachorowania na koronawirusa i niebezpieczeństwo jest wysoka, jest osobą bezpieczną. I dlatego w sposób w moim przekonaniu dodatkowy i wyjątkowy ozdrowieńcy mogą tę pomoc nieść także w miejscach, gdzie potencjalnie osób zagrożonych znajduje się więcej" - powiedział.

"Rozmawialiśmy z panią minister i doszliśmy do wniosku, że ozdrowieńcy mogliby nieść pomoc - oczywiście jako wolontariusze, ci którzy chcą - w domach pomocy społecznej. Dlatego pani minister zdecydowała się rozszerzyć możliwość zgłaszania się do wolontariatu poprzez stronę wspierajseniora.pl o dodatkową zakładkę, którą będzie właśnie wolontariat ozdrowieńców, gdzie będzie można się zapisać, skontaktować się poprzez stronę internetową z wybranym przez danego ozdrowieńca domem pomocy społecznej i zgłosić się tam do pomocy jako wolontariusz" - powiedział prezydent.

Pandemia koronawirusa to czas szczególnie trudny dla seniorów

Pandemia koronawirusa to czas trudny dla ludzi, także od strony psychologicznej; szczególnego wsparcia potrzebują osoby starsze, dla których załatwienie codziennych spraw jest poważnym problemem lub po prostu zagrożeniem życia - powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda.

Andrzej Duda zwrócił uwagę, że pandemia koronawirusa to czas trudny dla ludzi, także od strony psychologicznej. "Wielu ludzi bardzo źle znosi osamotnienie, wielu ludzi nie radzi sobie z tą sytuacją, wielu ludzi potrzebuje wsparcia. Tego wsparcia potrzebują osoby starsze, osoby z niepełnosprawnościami. Te, dla których załatwienie codziennych spraw w dobie pandemii jest poważnym problemem lub po prostu zagrożeniem życia" - powiedział prezydent.

Przypomniał, że właśnie w tym celu resort rodziny ruszył z akcją wsparcia seniorów. "Od października w ramach Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów cała rzesza osób, ponad 10 tys. wolontariuszy, pomaga seniorom załatwiać różne sprawy, począwszy od spraw urzędowych aż po sprawy codzienne - zakupy, załatwianie różnego rodzaju kwestii" - dodał prezydent.

Podkreślił, że wolontariusze poprzez te działania niosą otuchę dla seniorów w tym trudnym czasie.

Maląg: do DPS-ów przekazaliśmy ponad 600 mln zł 

Do Domów Pomocy Społecznej przekazaliśmy ponad 600 mln zł m.in. na wsparcie dla pracowników - przekazała we wtorek minister rodziny Marlena Maląg. Dodała, że do Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów przyłączyło się ponad 150 organizacji młodzieżowych.

Szefowa MRiPS powiedziała na konferencji prasowej, że rząd już walczy z drugą falą epidemii koronawirusa. "Tą pierwszą na pewno wygraliśmy, tzn. miejsca pracy zostały uratowane" - mówiła Maląg. Wskazywała, że m.in. dzięki inicjatywie prezydenta Andrzeja Dudy ustanowiony został dodatek solidarnościowy.

Maląg przekonywała, że wyjątkowym wsparciem rządu objęte zostały osoby słabsze i potrzebujące przebywające między innymi w Domach Pomocy Społecznej. "Do samych DPS-ów przekazaliśmy ponad 600 mln zł, które przede wszystkim mają służyć na wsparcie dla pracowników, na niezbędne środki" - powiedziała Maląg.

Minister rodziny mówiła też, że ponad 150 organizacji młodzieżowych przyłączyło się do Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów. "Zdajemy egzamin z solidarności międzypokoleniowej" - podkreśliła Maląg. (PAP)

autorzy: Olga Zakolska, Karolina Kropiwiec, Karol Kostrzewa